Läti Rahvarinde asutaja: suurim väärtus on vabadus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Balti riikide suurim väärtus on vabadus, mis annab meile muuhulgas ka valikuvõimaluse elada rikkalt või vaeselt, leiab Läti Rahvarinde asutaja Dainis Ivans.

Iga põlvkond peaks oma valikuid tehes mõtlema, kas ja kuidas need aitavad tugevdada vabadust. Need põhimõtted on Ivansi sõnul esmatähtsad nii praegu kui ka 30 aasta eest, mil nii Lätis kui ka Eestis loodi Rahvarinne, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paljud käisid lõppeval aastal taas Riia vanalinnas, Läti Rahvarinde muuseumis, et Balti riikide 100. aastapäeva puhul mõelda sellest, mis tegelikult tähtis - vabadusest ja demokraatiast. Läti Rahvarinde asutaja ja juht Dainis Ivans on tänavu, üha vohavamal populismiajal ka Lätis ja Eestis neil teemadel palju rääkinud.

"Läti Rahvarinde ajal võitlesime koos Eestimaa Rahvarindega oma riikide ja inimeste iseseisvuse eest. Toona, ühel väga suurel rahvakogunemisel Daugava ääres, märkasin ma plakatit - "Olgu või pasteldes, kuid vabal Lätimaal!". Paljud siis naersid - jäämegi pasteldesse, oleme üks vaene Euroopa riik ja ei täida oma soove. Ütleksin, et praegu on meie peamine väärtus ja rikkus vabadus. Vabadus annab meile väga palju võimalusi. Vabaduse tingimustes saame ise valida - kas elada vaeselt või heaoluühiskonnas," märkis ta.

Ivans leiab, et kuigi Rahvarinde asutamisest möödunud kolme aastakümne jooksul on kasvanud üles mitu uut põlvkonda, pole Nõukogude mentaliteet veel täielikult kadunud.

"Praegu on meie peaprobleem, kuidas saada puhtamaks. Nagu ütles üks meie targematest peadest Imants Lancmanis:"Niikaua, kui oleme elanud okupatsiooni tingimustes, niikaua peame veel elama selleks, et vabaneda tollasest taagast"," märkis Ivans.

Lätis uue valitsuse sobitumiseks juba kulunud aeg on olnud rekordpikk, ja koalitsiooni pole ikka veel. Ivansi meelest saaks paljudest tühistest erimeelsustest kiiremini üle, kui poliitikud küsiks endalt sagedamini - kuidas hoida vabadust.

"Sõltumatus, vabadus ja demokraatia pole lihtsalt ükskord igaveseks kätte võideldud. Seda peavad endale tunnistama kõik põlvkonnad. Iga põlvkond peab endalt küsima - kas me soovime olla vabad?," ütles Ivans.

Ivans soovitab poliitikuil Rahvarinde kogemusest palju õppida. Ka siis, kui teemaks Balti riikide jaoks ühised väärtused.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: