Portaal: Leedu endine majandusminister võis saada Alstomilt altkäemaksu ({{commentsTotal}})

Viktor Uspaskihh.
Viktor Uspaskihh. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kaheksa Leedu tippametnikku ja ettevõtte juhti, nende seas endine majandusminister ja riikliku energiafirma Lietuvos Energija endine tegevjuht, võisid saada pea viis miljonit eurot altkäemaksu Prantsuse energiafirmalt Alstom, kirjutas Leedu uudisteportaal 15min.lt.

Altkäemaksu said väidetavalt endine majandusminister Viktor Uspaskich ja tema asetäitja Anicetas Ignotas, Lietuvos Energija endine tegevjuht Rymantas Juozaitis, Elektrėnai elektrijaama endine tegevjuht Pranas Noreika ja veel neli kõrget ametnikku.

Väidetavalt maksti altkäemaksu kahe leppe võitmiseks, mille koguväärtus oli 240 miljoni eurot.

Lepped puudutasid Elektrėnai elektrijaama uuendustöid, selgub Briti tõsiste pettuse talituse (SFO) uurimisest.

Briti kohus mõistis möödunud nädalal süüdi kolm Alstomi pistisepakkujat ja ettevõtte Rootsi haru, kuid võimalikke pistise saajaid ainult mainiti. Leedus on kahtlus esitatud vaid Lietuvos Energija eksjuhile Juozaitisele.

Uspaskich, Ignotas, Juozaitis ja Noreika said väidetavalt 2,75 miljonit eurot. Veel 2,33 miljonit eurot maksti väidetavalt läbi vahendajate Elektrėnai jaama asejuhile Viktoras Mekasele, peainsenerile Jurgis Sapalasele, endisele projektijuhile Algimantas Jasinskasele ja endisele tehnojuhile Jonas Gaidysele.

Juhtumis mainiti kolme vahendajat, kuid raha jõudis Leetu vaid läbi kahe neist. Üks vahendajatest oli Vilniuses registreeritud firma Vilmetrona, mis mängis väidetavalt pistise maksmises võtmerolli.

Alstom Power ja selle Rootsi haru kandsid Vilmetronale vastavalt 1,8 miljonit eurot ja 470 000 naela aastatel 2005-2010. Firma ainuomanik ja tegevjuht on Evaldas Cibulskas.

SFO uurimises märgitakse, et 2,7 miljonit eurot maksti veel Pranciskus Jurgutisele kuuluvale Kruonio Hidroakumuliacines Elektrines Statybale, mis on Alstom Poweri allhankja Elektrėnai projektis.

Briti uurijate sõnul nõudis Uspaskich kohtumisel Jurgitise ja nüüdseks süüdimõistetud Alstomi esindajaga 15 miljonit eurot altkäemaksu. Endine majandusminister võis saada pistist 1,5 miljoni euro ulatuses.

Ka Leedu korrakaitse uurib Alstomiga seonduvat korruptsiooni ja altkäemaksu.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: