Saaremaa Metsküla hoiab au sees sokujooksmise kommet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näärid on rikkalikud erinevate kommete ja traditsioonide poolest. Saaremaal Metskülas on ühena vähestest hoitud sokujooksmise traditsioone ja kui uskuda, et sokud toovad lisaks muule õnnele ka viljakust, siis selle piirkonna näitel võib see uskumus küll paika pidada.

Kohalikud ei mäleta, et Metskülas oleks mõni aastavahetus ilma sokutamiseta mööda läinud. Kui vanad enam ei jaksa tulevad uued ja nooremad sokujooksjad.

Pühapäeval said nooremad sokutajad kogemustega sokujooksjatelt tarkuseteri.

"Traditsioonid peavad ikka jätkuma, kuidas siis muidu! Metskülas käiakse kogu aeg sokku jooksmas," ütles üritusel osalenud Neeme.

Kuigi näärisokk ei näe välja just ingellikult, on sokutamise traditsioon vähemalt Eestis olnud ikka heade kavatsustega. Ja just sokku on peetud selleks loomaks kes viljakust, tervist ja õnne on võimeline uueks aastaks tooma.

"Taludes neid peeti ja ta oli selline elukas, keda kõik teadsid. Ja teiseks ka see, et tema puhul see maskuliine elujõud on nii silmaga nähtav. Suured munandid, suured sarved, hirmus karvane ja sigib kiiresti, suudab terve karja kitsesid panna poegi tooma," rääkis folkrorist Reet Hiiemäe.

Ja nagu loo alguses mainitud, on Saaremaal just Metsküla üks vähestest sokutegemise kohti. Ja samas on Metsküla ka üks väheseid kohti, kus noorte perede ja laste osakaal on aina tõusvas trendis. Kui need kaks fakti kokku viia, siis küllap ikka vanarahva kommetel ongi tõetera sees.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: