Uuest aastast saab kergemate rikkumiste eest kiirtrahvi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rene Suurkaev / ERR

Politsei määrab alates sellest aastast kergemate rikkumiste eest fikseeritud mõjutustrahve. Äsja jõustunud muudatused lubavad korrakaitsjatel 20 kergema rikkumise korral kasutada lühimenetlust, mis peaks edaspidi kokku hoidma aega ja vähendama ülekriminaliseeritust. Enamik sellistest väärtegudest on seotud liiklusega, mis karistusregistrisse kirja ei lähe, kuid nõuavad eranditult rikkuja nõusolekut.

Esimesed mõjutustrahvid on politseil nüüdseks juba tehtud ja suurim võit on politsei sõnul ajavõit. Ehk kui lennukile kiirustav inimene punase tulega üle tee jookseb, ellu jääb ning politsei ta kinni nabib, säilib tal siiski võimalus siinse tormi ja tuisu käest soojale maale jalga lasta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lühimenetlust rakendatakse nende rikkumiste osas, mida on kõige rohkem, näiteks siis kiiruseületamine kuni 20 kilomeetrit tunnis, turvavööta sõit, ja see võtab aega kusagil viis minutit. Kohapeal trahvi maksta ei saa, aga te saate kohapeal kätte lühimenetluse otsuse ja lähete siis koju või töö juurde ja seal maksate siis ära," kirjeldas politsei- ja piirivalveameti ennetus- ja süüteomenetluse büroo juht Toomas Loho.

Mõjutustrahvi saanud inimene pääseb ka "puhaste paberitega" ehk katkise numbritulega enam kurjategijate nimekirja teda ei lisata - seal on niigi juba 20 protsenti Eesti elanikest.

"Kõige väiksemate tegudega võib-olla ei peaks Eesti riigis enam karistusregistrisse jõudma. See oli kindlasti asja üks eesmärk ja teine eesmärk oli vähendada bürokraatiat," põhjendas muutust siseministeeriumi
korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juhataja Veiko Kommusaar.

Iga rikkumise eest on ette nähtud kindel summa. Nii maksab üks ületatud kiirusekilomeeter 3 eurot, punase tule eiramine 40, turvavööta sõit 40 ja bussis jänese sõitmine 20 eurot.

"Iga rikkumise puhul sai arvestuse aluseks võetud maksimummäärast viis korda väiksem summa, sinna kõrvale vaatasime ka teiste riikide praktikat ja kolmandana vaatasime, kuidas karistuspraktika päris elus on käinud," selgitas Kommusaar trahvisummadeni jõudmist.

"Üks eeldusi lühimenetluse rakendamiseks on justnimelt see, et inimene on nõus oma rikkumisega, tunnistab oma viga ja on nõus määratava karistusega," selgitas Loho uue rakendatava praktika põhimõtet.

Võimalus siiski otsusest taganeda jääb, seda vaidlustada saab 15 päeva jooksul. Kõik trahviotsused saadetakse eesti.ee keskkonda ja oluline on vaid oma meiliaadress sealse kontoga ühendada. Inimesed, kellel meilikontot pole, saavad otsuse kätte endiselt paberkandjal ja posti teel, kinnitab politsei.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: