Luik: brittide lahutus EL-ist ei mõjuta nende tegevust NATO-s

Foto: Priit Mürk/ERR

NATO suurpanustajate USA ja Suurbritannia kaitsepoliitika senise suuna jätkumine või muutumine on alanud aasta võtmesõna Eesti turvalisuse tagamise rahvusvahelises võtmes.

Lahutus Euroopa Liidust ei mõjuta Suurbritannia tegevust NATO-s, ütles kaitseminister Jüri Luik. Pigem rõhutavad britid oma rolli Euroopas läbi kaitsepoliitika.

"Suvel tuleb suur õppus - nn. JEF, Briti juhitud kiirreageerimisjõudude merekomponendi õppus Balti merel, kaasaarvatud Eesti rannikul Eesti sadamates," ütles Luik "Aktuaalsele kaamerale".

Jüri Luik lisas, et elavad ajad USA sisepoliitikas, sealhulgas kaitseminister Jim Mattise tagasiastumine ei tähenda tegevuse pärssimist Euroopas.

"See töö, mida Mattis tegi, on jääv. Ta pani lauale rahvusliku kaitse strateegia, kus on öeldud, et ameeriklaste põhivastane ei ole enam terrorism vaid suured Ameerikaga praktiliselt võrdse sõjalise jõuga riigid Venemaa ja Hiina," lausus Luik.

Kuivõrd võiks oodata uudiseid õhuturbe ehk rahuaegse õhuruumi valve ülekasvamisel õhukaitseks? Luik on veendunud, et keskmaa õhutõrjeraketid peab Eesti hankima ise.

Ta on varem öelnud, et selleks tuleks tõsta kaitsekulutusi. Lisalennukid ja lisaradarid on juba seotud liitlaste ressurssidega. Ka siin ei saa läbi ilma Ameerika Ühendriikideta.

"NATO peab seda otsustama. Seal on kindlasti vajalikud ressursid, mida saavad pakkuda ainult Ameerika Ühendriigid. Ja selles mõttes on muidugi ameeriklastel võtmeroll," ütles kaitseminister.

USA Kongress ootab Pentagonilt aruannet, kuidas Balti õhukaitset oleks otstarbekas korraldada.

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: