Kohus mõistis sadu võltsretsepte välja kirjutanud ortopeedi süüdi

{{1547128200000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tartu maakohus mõistis kokkuleppemenetluses süüdi endise ortopeedi Georgi Petersoni, kes aitas rahuldada ravimisõltlaste nälga narkootiliste ja psühhotroopsete ainete järgi ning võltsis kokku enam kui 130 ravimiretsepti.

Selle loo peategelane Georgi Peterson töötas aastaid Tartu linna polikliinikus ortopeedina. Tema patsientide sekka sattusid aga mehed, kes olid ravimisõltlased, või kui nad seda ka ise ei olnud, teenisid nad tulu teiste sõltlaste pealt. Ühe selle loo kõrvaltegelase, poksija Jan Beljajevi on maakohus juba süüdi mõistnud. Tema turjal lasub süü ka suures mahus kokaiini käitlemises, aga Petersoniga seovad teda ebaseaduslikult saadud retseptid, mille alusel ta ravimid välja ostis ning osa neist edasi andis. Selle loo teine kõrvaltegelane, Meelis Raud, on tänaseks surnud. Süüdistuse järgi oli just Raud Petersoni suurim püsiklient.

"Tema pöördus Georgi Petersoni poole ortopeedilise probleemiga. Georgi Peterson soostus siis temale välja kirjutama psühhotroopseid ja narkootilisi aineid sisaldavaid ravimeid. Ja kirjutas siis välja ka neid võltsitud retsepte," ütles prokurör Jane Pajus ERR-ile.

Retseptide võltsimine tähendab siinkohal, et Peterson tuvastas unehäireid inimestel, kes polnud kunagi tema juures käinud, kirjutas neile välja ravimeid, muu hulgas näiteks Xanaxit, Somnolsi, Imovanet, Tramadoli ja Valocordin Diazepami. Ravimite väljaostjaks märkis Peterson peamiselt just Jan Beljajevi või Meelis Raua. Viimane sai ravimid apteegist kätte, sõi neid ise ja Jane Pajuse sõnul jagas teistelegi. Kokku võltsis Peterson sel kombel 134 ravimiretsepti, mis tähendab enam kui tuhandet tabletti. Petersoni kaitsja Mare Laur vaatab aga asjale teisiti. Tema sõnul tegi Peterson lihtsalt hästi oma tööd ning kellegi tervist ta kangete ravimitega ei rikkunud.

"Ravimeid söödi nii palju, kui oli vajalik. Kui ta läheb narkojoobes autot juhtima, teeb ta kindlasti rohkem kuritegu – see on keelatud. Aga Xanaxi-joobes on lubatud. See näitab, et Xanax ei ole mingi narkootikum ega ole mingi ohtlik kuritegu ja ei saanud olla narkootikumide vahendamist. Seda enam, et arst teeb oma tööd. Ta ei taibanudki, et see võib olla kriminaalasi. No seda ei saagi keegi ette kujutada! Mina ei oleks ka seda arstina ette kujutanud," rääkis Laur ERR-ile.

Retseptivabriku pidamine polnud aga Petersoni ainus kuritegu. Läbiotsimisel leiti mehe juurest ka üheksa kilo peamiselt kaevandustes kasutatavat lõhkeainet ammoniiti, lisaks veel helisummuti ja kaks ebaseaduslikku tulirelva. Ka siin ei näinud Laur erilist pahategu, aga ometi oli ta valmis prokuröriga kokkuleppele minema.

Viimased neli kuud arestimajas veetnud Peterson läheb veel kuuks ajaks vanglasse ja saab ülejäänud viis karistusaastat veeta kodus katseajal. Neljapäeval, sisuliselt kokkuleppe vormistamiseks mõeldud kohtuistungil toimus aga otsustav pööre, kui kaitsja teatas kohtualuse soovist kokkuleppest taganeda. Nimelt oli kolmapäeva õhtul saabunud ringkonnakohtu määrus, mis lubas Petersoni kohtupidamise ajaks koju elektroonilise järelevalve alla. Kaitsja jaoks muutis see asja, sest andis võimaluse Peterson kiiremini koju aidata, mis sest, et jalavõru ümber, pidanuks mees hiljemalt aasta lõpus uuesti kohtupinki istuma. Ning nagu tõdes ka kohtunik Ene Muts, üldmenetluse tulemust ette aimata ei saa. Omapärane ja esmapilgul Petersonile mitte kuigi kasulik kaitsetaktika kandis aga vilja, sest sammu astus tagasi hoopis prokurör. Esialgses kokkuleppes nõutud vangistusaega vähendati kuu aja võrra, kohtunik kiitis kokkuleppe heaks ning paari nädala pärast pääseb Peterson koju.

"Ma leian, et see üks kuu vangistust ei ole niivõrd määrava suurusega. Kui on nüüd kaalul, kas asi lahendada koheselt või lahendada pikemas menetluses kuude kaupa kohtus asja arutades, siis oli see mõistlik," ütles prokurör Pajus.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: