Hobune võib olla metsatöödel asendamatu abimees ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Viljandimaal Tääksi külas toimunud hobumetsatööde päeval sai näha, kuidas kasutati hobuseid metsatöödel vanasti ja kuidas on neid võimalik rakendada ka praegu, säästes nii loomi kui ka metsa.

Poni Lukas ja tema tütar Lili tõestasid peremees Tarmo Tähemaa juhtimisel, et ka väike hobune võib metsas suurtega võidu tööd murda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See tegelikult ka on lihtne nende jaoks. Nad on päris pikalt töötegemist harjutanud ja nende jaoks ongi kõik lihtne, sest zetlandi ponid tegelikult /.../ ei ole mitte laste hobused, vaid nad on tegelikult ajalooliselt ju täiesti tööhobused. Töötasid Inglismaal söekaevandustes, mänguasjad said neist natuke hiljem. Praegu on nad täiesti töökõlbulikud ja võiksid väiksemates metsades ja taludes täiesti edukalt tööd teha murutraktori asemel," selgitas Põhja-Sakala valla hobusekasvatajast metsamees Taavi-Tarmo Tähemaa.

Viljandi kultuuriakadeemia ja maakülikooli ettevõtmisel on müravaba metsatöö päevi korraldatud varemgi. Neljapäevalgi sai näha ja proovida nii metsa väljavedu hobusega kui ka käsisaega puude langetamist.

Puukäsitöömeister Meelis Kihulane ütles, et kahemehesaag on tema igapäevatöös siiani hea abiline.

"Kui mõnikord mootorsaag jääb erinevatel põhjustel kinni, siis sellise saega saab turvaliselt need välja saagida ja kätte. See saag nii väga kinni ei jää," ütles ta.

"Ma olen siin saanud teada, kuidas hobust rakendada, sest ma olen kümme aastat ratsaspordiga tegelenud, aga ei ole kunagi hobust rakendanud. Tulin uusi oskusi omandama," rääkis maaülikooli keskkonnakaitse eriala üliõpilane Sandra Kuusk.

"Ütleme nii, et hetkel mul hobust pole, aga see on kindlasti asi, mida oleks võimalik edaspidi tulevikus kasutada," ütles maaülikooli bioloogia eriala üliõpilane Andri Annerviek.

"Looduskaitsealadel, kus masin rikub palju loodust ära, saab hobusega väga hästi manööverdada ja kitsastest kohtadest läbi minna," kinnitas maaülikooli bioloogia eriala üliõpilane Katharina Vaan.

Et hobused suudavad mõnel juhul masinatest efektiivsemadki olla, oli näha, kui töömehed lõunatunnil puhkama ja hobused sööma asusid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: