Šveitsi politsei trahvis meest, kes kasutas väljendit "Allahu akbar" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Šveitsi politsei.
Šveitsi politsei. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Šveitsis asuva Schaffhauseni linna politsei tegi trahvi mehele, kes kasutas avalikus kohas araabiakeelset väljendit "Allahu akbar" ehk "Jumal on suurim".

Juhtumi taust seisneb tõenäoliselt selles, et kuigi "Allahu akbar" on vana ja levinud fraas, on seda kaasajal rohkelt kasutanud ka islamiäärmuslastest terroristid enne rünnaku sooritamist. 2018. aasta mais alguse saanud juhtumist rääkis Šveitsi meediale 22-aastane noormees, kes on ajakirjanduses esinenud nimega Orhan E., vahendas The Local.

Noormehe sõnul sai kõik alguse sellest, kui ta kohtas Schaffhauseni raudteejaamas ootamatult üht oma sõpra ning sõnas imestuse väljendamiseks "Allahu akbar". Kui ta siis sõbraga türgi keeles vestles, tuli nende juurde aga parajasti ametiülesandeid mitte täitev naissoost politseinik, kes määras talle lõpuks trahvi avaliku korra rikkumise eest, kuna ta ütles "Allahu akbar" "kõval häälel ja selgelt".

Kohalik politsei on hiljem trahvi määramise otsust kaitsnud ja kinnitanud, et politseinik tegutses õigesti.

"Sellel hetkel oli võimalus, et inimesed võisid ehmuda või olla šokeeritud," märkis politsei pressiesindaja Patrick Caprez.

Samuti toetas politseiniku tegutsemist Schaffhauseni julgeolekujuht Romeo Bettini, kelle sõnul oli oluliseks detailiks see, millisel viisil eelpool mainitud fraasi öeldi. Tema arvates oleksid politseinikud tegutsenud sarnaselt ka siis, kui keegi oleks mööda linnaväljakut ringi jooksnud ja kõva häälega vandunud. "On täiesti ekslik väia, et fraas "Allahu akbar" on Schaffhausenis keelatud," lisas Bettini.

Orhan E. aga eitab karjumist ning juhib tähelepanu sellele, et seda pole mainitud ka algses politseiraportis.

"Ma ei soovinud mingeid probleeme ja ma veetsin kaks minutit üritades selgitada, miks ma ütlesin seda, mida ütlesin," selgitas ta ajalehele Schaffhauser Nachrichten.

"Me kasutame "Allahu akbarit" tervitusena ja peaaegu igas teises lauses. Näiteks siis, kui ilm on ilus. Ma kasutame seda siis, kui soovime öelda, et meie arvates on midagi positiivne," lausus ta uudisteportaalile 20 Minuten.

Noormehe sõnul aga tema katsed sündmuskohal olukorda selgitada ei kandnud vilja. Politseinik kutsus kohale relvastatud kolleegid ning noormeest hoiti kinni ja temalt nõuti vabandamist. Samuti olevat teda ähvardatud vanglaga, kui ta trahvi ei maksa. Nii ta maksiski trahvi ära - 150 šveitsi franki (132 eurot) ja veel 60 franki administratiivkuludeks.

"Ma olen sündinud Šveitsis ja pole kunagi varem midagi sellist kogenud. Me elame vabal maal, kus on usuvabadus. Politseinike omavolitsev käitumine ei ole vastuvõetav," sõnas Orhan E.

Enda sõnul tuli ta asjaga avalikkuse ette nüüd, sest kuulis ühest hiljutisest juhtumist, mille puhul süüdistatakse piirvalvurit ühe noormehe löömises ning ka seal olevat noormees öelnud "Allahu akbar".

"See, kui terroristid neid kaht sõna väärkasutavad, ei tähenda, et mul on mingeid halbu kavatsusi, kui ma neid kasutan," ütles ta lõpetuseks.

Fribourgi Ülikooli islamiuuringute professor Amir Dziri ütles kommentaariks, et tervitamise kontekstis on "Allahu akbari" kasutamine siiski pigem ebatavaline. Samas nentis ta, et see võib olla noorte seas slängina rohkem levinud.

Professori meelest tegutses politsei korrapäraselt, kuid samas tundis ta ka noormehele kaasa. "Kui ta tõesti kasutas fraasi heatahtlikus kontekstis, siis on arusaadav, miks ta tunneb end diskrimineerituna," nentis professor Dziri ja rõhutas, et usuvabaduse rikkumisega oleks tegu siis, kui väljendi kasutamine põhimõtteliselt ära keelataks.

Žürichi rassismivastane organisatsioon People-of-Color on aga esitanud Schaffhauseni politsei vastu kuriteokaebuse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: