Tartus sai näha populaarseid Läti nukke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu Mänguasjamuusemi uuele näitusele on välja pandud viimase saja aasta Läti populaarsemad lelud. Noorematel televaatajatel on nüüd võimalus tutvuda Baiba nimelise nukuga.

Lätis, Straume mänguasjatehases toodetud Doktor Aibolit ja mune õhku viskav kokk tulevad ilmselt paljudele tuttavad ette. Ja tõenäoliselt on tuttav ka Baiba.

"Siin on kohe see suur kultusnukk Baiba, mis oli juba nõukogude ajal väga ihaldusväärne, ka mina mäletan seda poeriiulitelt, aga ka tänapäeval on ta kollektsionääride seas väga ihaldatud. Eesti nukud ei olnud nii suured ja pidulikud, aga lätlastel oli see väga suurejooneline rahvuse sümbol välja töötatud," rääkis Tartu Mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro.

Kohalik lätlane Ieva Spolite-Jansone ütles, et Baiba nukud olid igas kodus. "Ja mina tahtsin alati neid patse lahti teha, aga kui need lahti teha, siis ei olnud sel nukul enam nägu ega tegu. Aga see oli põhiline, et tahtsid neid patse teha," lausus ta.

Kui Baibast õhkub erinevalt Eesti nukkudest suurejoonelisust, siis muus osas on Eesti ja Läti mänguasjad üsnagi sarnased ja tekitavad kõigis rõõmsat nostalgiatunnet.

Nõukogude ajal mängisid eesti ja läti lapsed suures osas samasuguste mänguasjadega. Ka täna leidub Eesti kodudes Lätis toodetud populaarseid puidust mänguasju ja Läti lastel on üks kindel Eesti päritolu lemmik.

"Muidugi Lotte nukk näiteks on ka Lätis tuntud, nii nagu Eestiski. Pigem mänguasjad ühendavad meie rahvaid, kui nad meid laiali kuidagi veaksid," sõnas Triin Vaaro.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Heleri All

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: