Mehhikos sai torujuhtme plahvatuses surma 66 inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1547869320000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Mehhiko keskosas sai reedel kütust lekkinud torujuhtme plahvatuses ja selle põhjustatud suurpõlengus surma 66 ja viga 76 inimest ning üle 85 on kadunud, teatasid ametnikud laupäeval.

Plahvatus kärgatas Hidalgo osariigis väikelinna Tlahuelilpani juures kohaliku aja järgi kella 19 paiku. Linn asub pealinnast Méxicost umbes sada kilomeetrit põhjas ning sealt läheb läbi või möödub mitu torujuhet. Mõne kilomeetri kaugusel linnast asub naftatöötlustehas.

Riikliku naftafirma Pemex sõnul tekitasid lekke kütusevargad. Nad puurisid augu torujuhtmesse, mis viib bensiini Mehhiko lahe rannikult Tula linna. Hidalgo osariigi politsei sai esimese teate lekkest kohaliku aja järgi kella 17 paiku.

Ametnike ja Pemexi sõnul püüdsid kohalikud elanikud saada osa torujuhtmest lekkinud bensiinist endale. Pemex omistas plahvatuse "seadusvastase kraani manipuleerimisele".

Videotelt on näha, kuidas kümned elanikud kogunevad lekkepaiga juurde ämbrite, prügikastide ja muude mahutitega. Inimesed rõõmustavad ning terved pered kogunevad lutserniga kaetud väljale kohta, kust kütusegeiser mitu meetrit taeva poole paiskub.

Seejärel on näha, kuidas leegid tõusevad öises taevas kõrgele, torujuhe läheb põlema ning inimesed hakkavad karjudes põgenema.

Hidalgo osariigi kuberneri Omar Fayadi sõnul on senistel andmetel surma saanud 66 ja viga 76 inimest. Lisaks on kadunuks kuulutatud üle 85 inimese.

Sündmuskohale kihutanud tuletõrjujad ja kiirabid asusid leeke kustutama, põletushaavadega inimestele esmaabi andma ning vigastatuid haiglasse viima. Kohalikud kliinikud ja haiglad on patsientidest tulvil, ütlesid AFP korrespondendid.

Julgeolekuminister Alfonso Durazo teatas tulekahju kontrolli alla saamisest kesköö paiku.

Tragöödia juhtus kolm nädalat pärast seda, kui president Andrés Manuel López Obrador käivitas kampaania kütusevaraste vastu, kes puurisid ainuüksi 2018. aasta esimese 10 kuuga torujuhtmetesse 12 581 auku. See teeb umbes 42 auku päevas. 

López Obrador käis sündmuskohal ning tõotas laupäeval jätkata võitlust kütusevarastega, kes teenivad aastas umbes 3 miljardit dollarit.

"Kavatseme kõrvaldada kõik selle, mis mitte ainult põhjustab ainelist kahju, sest see pole ainus, mis riik selle ebaseadusliku äriga, selle kütuse musta turuga kaotab, vaid ka riski, ohu ja inimelude kaotuse," lausus ta.

Presidendi sõnul asub prokuratuur uurima, kas plahvatus kutsuti esile tahtlikult või kas selle põhjustasid kütuse kogumisega seotud muud ohud.

López Obradori valitsus on kütusevaraste vastase kampaania käigus sulgenud torujuhtmeid, et kiiresti tuvastada nendesse puuritud augud ning heidutada inimesi auke puurimast. Lisaks saatis valitsus torujuhtmeid ja naftatöötlustehaseid valvama 3200 merejalaväelast.

Torujuhtmete peatamisest tingitud tarneraskuste leevendamiseks võeti kasutusele kütuseveokid, kuid neid on riigis peatatud kütusevoo asendamiseks liiga vähe. Mitmes osariigis on tekkinud tanklates pikad järjekorrad.

Mehhiko pank Citibanamex prognoosis kolmapäeval, et kütusenappus läheb riigile majandusele maksma umbes 2 miljardit dollarit, "kui tingimused taastuvad eelseisvatel päevadel normaalseisundisse".

Plahvatuse sündmuskohal süüdistasid mõned kohalikud juhtunus kütusenappust.

"Paljud inimesed tulid kanistritega siinse kütusenappuse tõttu," lausus 55-aastane Martin Trejo. Ta otsis oma poega, kes oli läinud koos teistega torust bensiini võtma.

Lisaks kritiseeris ta sõjaväge, et see ei suutnud rüüstajaid peatada.

"Need elud oleksid olnud päästetud, kui nad oleksid teinud oma tööd, viinud inimesed siit ära ega lubanud neid lähedale. Nad ei teinud kunagi midagi."

President ärgitas laupäeval Tlahuelilpani elanikke andma üles varastatud kütuse äriga seotud inimesed. Kütusevaraste jõugud on suutnud võita tasuta kütusega enda poolele terveid linnajagusid. Lisaks hoiavad kohalikud elanikud kütusevaraste eest korrakaitseametite liikumistel silma peal ning vahel ka takistavad võimude haaranguid kütusevaraste vastu.

Pole selge, kas reedel toimunud tragöödia pöörab avaliku arvamuse jõukude vastu vaestes külades, mis torujuhtmete juures asuvad.

"Ärgitan kogu elanikkonda mitte aitama kaasa kütusevargustele," kirjutas kuberner Fayad reedel. "See, mis juhtus täna Tlahuelilpanis, ei tohi enam kunagi korduda."

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: