Politico: saksa eurosaadik tekitas külalisi vastu võttes korraliku rahasaju ({{commentsTotal}})

Saksa eurosaadik Elmar Brok (CDU)
Saksa eurosaadik Elmar Brok (CDU) Autor/allikas: Imago/Scanpix

Väljaanne Politico kirjutab enda kätte jõudnud dokumentidele tuginedes, et pikaaegne sakslasest eurosaadik Elmar Brok küsis endale Euroopa Parlamenti külla saabunutelt 150 euro suurust osalemistasu kulude katteks. Samal ajal taotles ta külaliste võõrustamise kulude katmist ka Euroopa Parlamendilt.

Dokumendid, mille Politico Broki büroost enda kätte sai, kajastavad aastatel 2016 ja 2017 toimunud nelja külalistegrupi visiiti, mis tekitas kokku ligi 18 000 euro suuruse ülejäägi. Samuti küsis Brok külalistelt 150 euro suurust osalemisraha veel hiljemalt eelmise aasta juunis.

Saksamaa Kristlik-Demokraatlikku Liitu (CDU) kuuluv 72-aastane Brok on europarlamendi pikaaegseim saadik ning paljud peavad teda kõige mõjuvõimsamaks saksa eurosaadikuks.

Esmaspäeval andis ta teada, et uueks ametiajaks ta enam ei kandideeri. Avaldus järgnes sellele, kui tema koduregiooniks oleva Nordrhein-Westfaleni liidumaa CDU haru ei valinud teda valimisnimekirja. Kusjuures pikka aega kaalus Brok ka võimalust kodupartei otsus vaidlustada.

Samas jääb Brok ilmselt endiselt mõjukaks poliitikuks - hiljuti valiti ta nii CDU kui ka paremtsentriste ühendava Euroopa Rahvapartei (EPP) juhatusse.

Finantsküsimuste asjus on Brok ka varem kriitikat pälvinud. Näiteks oli ta paralleelselt eurosaadikuks olemisega aastaid kõrgel ametikohal Saksamaa meediakontsernis Bertelsmann ning kriitikute hinnangul võis teda seetõttu pidada lobistiks. Töö Bertelsmannis tõi talle igakuiselt sisse rohkem kui 5000 eurot, lisaks eurosaadiku 8757 euro suurusele palgale.

Eelpool mainitud külalistelt raha korjamise skeem tekitas ilmselt veelgi rohkem küsimusi. Euroopa Parlamendi pressiesindaja näiteks rõhutas, et ei ole asjaolusid, kus saaks eeldada, et eurosaadiku külalised kannaksid talle üle raha või et eurosaadikult nõutaks külalistega seotud kulude ette tasumist.

Oma veebilehel põhjendab Brok osalemisraha väitega, et kuigi on olemas võimalus, et väike osa reisikuludest kaetakse Euroopa parlamendi poolt, ei saa iga grupp eeldada, et nad sellise toetuse pälvivad, sest Brokil käib lihtsalt nii palju külalisi.

Tegelikult aga katab europarlamendi toetus palju rohkem kui Brok kirjeldab. Ehk Euroopa Parlament eraldab toetust, mis osaliselt katab reisikulud, majutuskulud ja lõunasöögid piiratud arvu külaliste puhul, keda eurosaadikud enda juurde kutsuvad.

Brok aga väidab, et need toetused ei kata ligilähedaseltki külalistega kaasnevaid kulusid. Seega küsib ta külalistel raha, mida ta ise nimetab osalemispanuseks, mille eest siis makstakse kinni kulusid, mida europarlament ei kata.

Selle osalemisraha eest siis aitavad Broki büroo ametnikud neid külalistegruppe - mis peamiselt koosnevad teistest CDU liikmetest - hotelli ja restoranide reserveerimise ning europarlamendi külastamise kõrval toimuvate ürituste korraldamisega.

"Iga osaleja maksab oma panuse," selgitas Brok Politicole telefoni teel ja lisas, et see puudutab gruppe, mis peatuvad Brüsselis või Strasbourg'is kauem kui üks öö. "Raha, mida saab Euroopa Parlamendilt, ei ole piisav, et gruppide eest piisavalt hoolitseda ja neid toita."

Politicol aga õnnestus tutvuda nelja sellise grupivisiidi kulude kokkuvõtetega, mis näitasid, et iga kord oli summa, mis koosnes Euroopa Parlamendi toetusest ja 150 euro suurustest osalemismaksetest, palju suurem kui see summa, mis külastuste peale kulus. Samas ei ole mingeid märke sellest, et külalistele oleks midagi tagasi makstud. Ka Broki büroo ei vastanud küsimusele, mida siis üle jäänud rahaga tehti.

Suurim ülejääk tekkis seoses 2016. aasta 13.-15. detsembrini toimunud visiidiga. Brokile saabus Paderborni linnast Strasbourg'i külla 47 inimest. Euroopa Parlament eraldas nende külaliste kulude katteks 8760 eurot. Broki poolt küsitud osalemisraha tuli kokku 6150, sest osa külalisi ei pidanud seda maksma.

See tähendab, et kokku sai Broki büroo visiidi korraldamiseks natuke üle 14 900 euro. Nimetatud grupiga seoses tekkinud kulud aga jäid alla 8600 euro. Ehk siis viisidiga seoses jäi üle umbes 6300 eurot.

Ühe Broki büroo kunagise töötaja sõnul osteti nende visiitide käigus tekkinud ülejäägi eest kontoritarbeid, kingitusi ja muid asju. See omakorda tekitas võimaluse, et praegu 4513 euro suuruse üldkulude hüvitise (general expenditure allowance) sai Brok lihtsalt endale jätta. Nimetatud kulude eest peakski eurosaadik oma büroo heaks ostma kontoritarbeid ja muud sellist, kuid ei pea samal ajal aru andma, kuidas ta seda täpsemalt kasutab.

"Ta jätab kogu summa endale ja ei arva, et ta peaks selle eest kontoritarbeid ostma," nentis anonüümseks jääda soovinud ekstöötaja, kelle sõnul oli vaid paar erandit, kui Brok sellest summast midagi bürootarvikute heaks eraldas.

Selle väite kohta pole Broki büroo Politico kommentaarisoovile vastanud.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: