Austria teadlased lükkasid ümber Rudolf Hessiga seotud vandenõuteooria ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rudolf Hess.
Rudolf Hess. Autor/allikas: Bundesarchiv/Wikimedia Commons

Austria teadlased on enda kinnitusel teinud DNA-testi abil lõpu pikka aega levinud vandenõuteooriale, mille kohaselt oli Natsi-Saksamaa juhtfiguuride hulka kuulunud Rudolf Hessi asemel vanglas tema teisik.

Natsi-Saksamaa juhi Adolf Hitleri lähedaseks liitlaseks olnud Hessi võtsid Briti võimud sõjavangi, kui ta 1941. aastal üksi Šotimaale lendas. Väidetavalt oli lennu põhjuseks Hessi omaalgatuslik plaan brittidega rahu sõlmida, kirjutavad BBC, New Scientist ja FSI Genetics.

Vabadusse Hess enam ei pääsenud, sest 1946. aastal mõisteti ta Nürnbergi protsessil eluks ajaks vangi. Ülejäänud elu veetis ta Lääne-Berliinis asunud Spandau vanglas, kus ta 1987. aastal 93-aastasena tõenäoliselt enesetapu läbi suri.

Hessi isikut ja tema surma asjaolusid on alati saatnud erinevad vandenõuteooriad, millest ühe kohaselt ei olnud Spandau vanglas üldsegi mitte Hess, vaid tema teisik. Selle teooria peamiseks eestvedajaks oli kunagi vanglas arstiks olnud W. Hugh Thomas, kelle väitel olevat Spandau vanglas viibinud mees olnud Hessist erinev. Samuti äratas vandenõuteoreetikus kahtlusi see, et Hess ei soovinud aastaid oma perega kohtuda ning et vang kannatas ka tõsise amneesia käes.

Nüüd leidsid aga Salzburgi Ülikooli teadlased üles Hessi kauge meessoost sugulase ning võrdlesid tema DNA-proovi Spandau vangla viimaselt kinnipeetavalt 1982. aastal võetud vereprooviga. Proovid näitasid ligi 100-protsendilist paikapidavust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: