Politsei pidas kinni Šotimaa eelmise valitsusjuhi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1548323280000 | amCalendar}}
Alex Salmond.
Alex Salmond. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Šotimaa endine esimene minister ja Šoti Rahvuspartei (SNP) kunagine juht Alex Salmond on Šoti politsei poolt kinni peetud, teatas Briti meedia neljapäeval. Hiljem selgus, et Salmondit süüüdistatakse seksuaalkuritegudes, sealhulgas kahes vägistamiskatses.

Neljapäeval leidis Salmondi juhtumiga seoses aset ka kohtuistung, vahendasid BBC ja Guardian.

"Me saame kinnitada, et 64-aastane mees on kinni peetud ja talle on süüdistus esitatud," kommenteeris Šoti politsei varem.

Salmondi nime Šoti politsei siis veel ei kinnitanud.

Ametlikult ei teatatud siis ka seda, milles Salmondit täpsemalt süüdistatakse, kuid juba siis peeti meedias tõenäoliseks, et tegu on osaga tema suhtes esitatud seksuaalse ahistamise süüdistustest.

Hiljem neljapäeval toimunud kohtuistungi ajaks said avalikuks ka süüdistused, mille seas on kaks vägistamiskatset, seksuaalse rünnak ja avaliku korra rikkumine.

Salmond kinnitas, et eitab kõiki süüdistusi ning lubas end kohtus lõpuni kaitsta. "Ma tahaksin öelda palju rohkem, kuid pean lähtuma kohtu reeglitest ning kohus on ka see koht, kus ma oma seisukohad teatavaks teen," ütles Salmond ajakirjanikele.

Salmond lasti pärast kohtuistungit kautsjoni vastu vabadusse.

Salmond juhtis Šotimaa valitsust seitse aastat kuni 2014. aastani ning tema peamiseks saavutuseks oli Šotimaa iseseisvusreferendumi korraldamise läbisurumine. Pärast tema kampaania jaoks negatiivset tulemust - ehk referendumil vastu võetud otsust jätkata Ühendkuningriigi koosseisus - astus Salmond tagasi nii esimese ministri kui ka SNP juhi ametikohalt. Tema mantlipärijaks mõlemal ametipostil sai praeguseni Šotimaa valitsust juhtiv Nicola Sturgeon.

2015. aasta parlamendivalimistel pälvis Salmond koha Briti parlamendis, kuid 2017. aasta valimiste ajal ta kaotas selle.

2018. aastal lahkus ta SNP-st seoses süüdistustega seksuaalses ahistamises, mis puudutasid perioodi, mil ta oli Šotimaa esimene minister. Väidetavalt on kuriteoteate esitajateks valitsuses töötanud naissoost ametnikud.

Salmondit on seksuaalses ahistamises süüdistanud kaks naist ning seda teemat on Šoti valitsus sisejuurdluse raames juba pikemat aega uurinud. Valitsus saatis teemat puudutava raporti politseile eelmise aasta augustis.

2014. aastal pälvis Salmond kriitikat selle eest, et rääkis ühes intervjuus kõrge Briti poliitiku ebatavaliselt heas toonis Venemaa presidendist Vladimir Putinist. Veelgi suurem kriitika sai talle osaks aga siis, kui 2017. aastal sai ta Venemaa propagandakanaliks peetavas RT-s (Russia Today) lausa oma saate "The Alex Salmond Show".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: