Telesaade: Poola tapamajast jõuab tarbijani väga haigete veiste liha

Video stoppkaader Poola telesaatest
Video stoppkaader Poola telesaatest "Superwizjer". Autor/allikas: Superwizjer/TVN24

Poola telesaade tõi laupäeval avalikkuse ette loo, kuidas ühe tapamaja kaudu on jõudnud turule haigete veiste liha ning kuidas tegu ei ole tõenäoliselt üksikjuhtumi, vaid pigem ühe osaga laiemast probleemist rohkelt veiseliha eksportivas EL-i liikmesriigis.

Telekanali TVN24 uuriva ajakirjanduse saatel "Superwizjer" õnnestus saladuskatte all saata oma reporter tööle ühte Masoovias asuvasse tapamajja. Reporter Patryk Szczepaniak jõudis kahtlust äratanud tapamajas töötada ligi kolm nädalat ning tal õnnestus seal toimunud reeglitevastast tegevust ka filmida, kirjutab Guardian.

Videos on näha, kuidas ilmselgelt väga haigeid veiseid, kes ei suuda isegi püsti seista, tuuakse tapamajja ja tapetakse öösel, kui juures pole ühtegi veterinaarametnikku. Töötajad eemaldavad korjustelt ka märke, mis viitavad haigusele, näiteks kasvajaid ja mädaseid laike, mis on lamamise tagajärjel tekkinud.

"Mu ülemused käskisid märkida liha tervete loomade lihaks ning teha seda ka "ilusamaks". See oli kohutav, uskuge mind. Mädaneva liha hais ajab sind lihtsalt oksele. Ma pidin tegema seda [liha] "ilusamaks" seda noaga kaapides," meenutas Szczepaniak oma tööpäevi tapamajas.

Haigete loomade liha vormistati kui tervete veiste liha ning sellele andis oma heakskiidu ka hommikul kohale saabunud veterinaarametnik, kes veiseliha kvaliteedi suhtes erilist huvi üles ei näidanud. "Paberil on kõik ilus, aga tegelikkuses oli see kõik täielik katastroof," nentis reporter.

Szczepaniaki sõnul oli haigete veiste liha liikumine läbi tapamaja regulaarne - kolme öise vahetuse ajal nägi ta, kuidas lihaks tehti 28 veist, kes olid liiga haiged, et püsti seista. Hiljem filmis ta, kuidas haigeid loomi transportivaid veokeid saabus tapamajja viis ööd järjest.

Filmi näinud eksperdid on öelnud, et selline tegevus tekitab tarbijate jaoks tõsiseid terviseriske, ning kutsusid Poola valitsust üles kiirelt tegutsema, sealhulgas hoiatama kõiki teisi EL-i liikmesriike.

Probleemiks on ka see, et kui liha on juba sertifikaadi saanud, ei inspekteerita seda enne hulgikaupmeeste ja tarbijateni jõudmist, samuti liigub see liha ka välisriikidesse. Poolas toodetud veiselihast läheb ekspordiks umbes 80 protsenti.

Tegemist ei ole ka esimese skandaaliga, mis seob Poola tapamajad haigete loomade liha kasutamisega. Detsembris mõistis kohus vangi ühe Łódźis asuva tapamaja omaniku, kes tegeles sarnase skeemiga. Prokuratuur uurib praegu ka üht Poola idaosas asuvat tapamaja.

Telesaade tuvastas ka sadu juhtumeid, mille puhul müüakse veebis haigeid veiseid sisuliselt avalikult. Loomad on väga odavad ning nende kohta on müügiteates kasutatud sõnu "traumeeritud" ja "kahjustatud". Seega on haigeid loomi tervete pähe vormistades võimalik teenida väga suurt vaheltkasu.

Poolas tuntakse aga muret, kas värske juhtum, mida praegu on juba asunud uurima politsei, toob ikkagi kaasa mingi laiema muudatuse kontrollsüsteemis.

"Me oleme mures, et juhtub sama asi, mis alati juhtub," märkis "Superwizjeri" ajakirjanik Tomasz Patora. "Et võimud üritavad väita, et tegu on üksikjuhtumiga ja et see pole nende süü ja et asjad lähevad edasi normaalselt, nagu nad alati lähevad."

NB! Lisatud videoklipid Poola telesaatest ei sobi nõrganärvilistele. 

Eesti veterinaar- ja toiduameti (VTA) sõnul pole antud juhtumi kohta Poolast ametlikku teadet saabunud, küll aga tegi amet vastavasisulise järelepärimise Poola vastutavale asutusele, et saada ülevaadet, kas antud tapamajast on Eestisse liha imporditud, kirjutab Delfi.

"Kuna Euroopa Liidu sisesel kauplemisel järelevalveasutused kauba koguste (v.a elusloomad) üle arvestust ei pea, siis ei oma VTA informatsiooni, kui palju liha Poolast imporditakse. Vastavasisuline teave on olemas maaletoojatel, kelle üle VTA järelevalvet teostab," sõnas ameti pressiesindaja Elen Kurvits

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: