Eesti poodide kinnitusel nemad Poola haigete veiste liha ei müü ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1548771240000 | amCalendar}}
Veiseliha.
Veiseliha. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Eesti kaubanduskettide kinnitusel ei müü nad Poolast Masoovia tapamajast pärit haigete veiste liha. Poola peaveterinaar ütles, et teistesse liikmesriikidesse pole nõudeid eirates tapetud loomadelt pärit liha jõudnud.

Rimi müüb oma kaubamärgi alt Poolast pärit veiseliha, aga samuti Argentiina ja Iirimaa veiseliha, ütles ettevõtte kommunikatsioonijuht Katrin Bats ERR-ile.

Rimi kaubamärgiga sealiha on pärit Poolast, Saksamaalt ja Hispaaniast. Täpset osakaalu ei osanud ta välja tuua ja märkis, et neile on eelkõige tähtis kvaliteet.

"Meie omamärgi liha tootja on kinnitanud, et Rimi liha ei pärine kõnealuses artiklis mainitud tapamajast. Samuti saame kindlad olla, et meie tootja poolt kasutatavaid tapamaju kontrollitakse regulaarselt - sõltuvalt sertifitseerimise tasemest kord või kaks aastas tunnustatud ja tuntud auditeerimisfirmade ehk kolmandate osapoolte poolt," ütles Bats.

Maxima kommertsdirektor Kristina Mustonen jättis vastamata küsimusele, kas Maxima müüb Poolast pärit liha, kuid ütles, et nemad Masoovia tapamajast pärit tooteid ei müü.

"Saame kinnitada, et selle ettevõttega puudub meil igasugune kontakt ja koostöö. Samuti kinnitavad meie tarnijad, et antud ettevõttega puudub neil kokkupuude," lausus ta.

Prisma otse Poolast liha ega lihatooteid ei osta ning värsket Poola veiseliha neil toidu- ja tarbekaupade grupijuhi Tõnis Tomingase sõnul sortimendis ei ole.

"On keeruline öelda, kas Eesti lihatoodete tootjad on toorainena kasutanud Poola päritolu veiseliha. Kui seda on tehtud, peab toote koostises päritolumaa olema kindlasti märgitud," tõdes ta. "Poola päritolumaaga on meil sortimendis vaid Rannamõisa part, pardifilee ja pardikoib."

Ka Selveris müügil olevast lihast on Poolast pärit ainult pardilihatooted.

"Selverites müüakse vaid kodumaist päritolu veise- ja sealiha," kinnitas Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski. "Ka parti müüks Selver eelistatult eestimaist, kui Eestis oleks olemas kohalik ja koduturu vajadusi rahuldav tööstusmaht."

Coop teatas, et nemad ei müü Poolast pärit liha üldse.

Poola telesaade tõi laupäeval avalikkuse ette loo, kuidas ühe tapamaja kaudu on jõudnud turule haigete veiste liha ning kuidas tegu ei ole tõenäoliselt üksikjuhtumi, vaid pigem ühe osaga laiemast probleemist rohkelt veiseliha eksportivas EL-i liikmesriigis.

Eesti veterinaar- ja toiduamet ütles esmaspäeval Delfile, et nad tegid järelepärimise Poola vastavale asutusele, et saada ülevaadet, kas sellest tapamajast on Eestisse liha imporditud.

Poola peaveterinaararst kahetseb juhtunut

Teisipäeval kohtuvad Brüsselis Euroopa liikmesriikide juhtivad veterinaarametnikud. Kohtumisel osaleb ka veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Kohtumise algul tegi Poola peaveterinaararst avalduse, kus avaldas kahetsust juhtunu pärast ja kinnitas, et nõudeid eirates tapetud loomadelt pärinevat liha ega neist valmistatud tooteid ei ole teistesse liikmeriikidesse viidud.

VTA pressiesindaja Elen Kurvits tõi välja, et lihaga kauplemisel peab lähetav liikmesriik tagama, et teise liikmesriiki viidav liha oleks kontrollitud ja nõuetele vastav. Liha kontrollimine algab juba tapamajast ning kõik edasised järelevalvetoimingud on suunatud sellele, et nõuetele mitte vastav liha või sellest valmistatud saadused ei jõuaks tarbijani. Sihtliikmesriigis kontrollitakse teistest liikmesriikidest sisse toodud liha pisteliselt.

"Enne kui maaletooja alustab tegevust antud valdkonnas - loomse toidu, sealhulgas liha maaletoomine teistest EL-i liikmesriikidest, peab ta teavitama VTA-d ning esitama majandustegevuse teate selles valdkonnas tegutsemise kohta," tõi Kurvits välja.

Ettevõte, kes loomse toidu teisest liikmesriigist toomisega tegutseb, peab pidama arvestust saadud kaubasaadetiste üle, säilitama kaubasaadetistega kaasas olevaid dokumente ning looma süsteemi, mis tagab, et dokumentide olemasolu kontrollitaks enne turustamist.

"Ettevõttel on samuti kohustus teavitada VTA-d kõigist toiduga seotud puudustest ja kõrvalekalletest. Eelkirjeldatud kohustuste täitmist kontrollib VTA regulaarselt," sõnas Kurvits.

Tema sõnul tehakse Eestisse teistest EL-i riikidest saabuva loomse toidu, sealhulgas liha järelevalvet tavaliselt muude riiklike nõuete kontrollimise käigus või vastavalt vajadusele. Kontrollitakse kas varem kostatud plaani alusel või erandkorras, kui on saabunud mõni kaebus või EL-i ametlik ohuteade.

Järelevalveametnik jälgib kontrollimise käigus, et käitleja ei võtaks vastu, kasutaks ega väljastaks nõuetele mittevastavat toitu, et toit oleks jälgitav kõigil käitlemisetappidel, seda säilitataks temperatuuril ja muudel tingimustel, mille on määranud toidu tootja, valmistaja või pakendaja, et toodete pakendamisel ja pakkimisel oleks välditud toodete saastumine ning toidu märgistus vastaks kehtivatele nõuetele.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: