"Pealtnägija": jääpurikaohver Milana paranemine inspireerib paljusid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

ETV saates "Pealtnägija" tõestas jääpurikaohver Milana, et mõnikord arstid eksivad ning juhtub imesid, kuid naise ränk võitlus pole kaugeltki veel lõppenud.

2010. aasta 5. veebruaril sai toona 21-aastane Eestist pärit Milana Kaštanova Peterburis katusekoristajate hooletuse tõttu jääpurikaga vastu pead ja ta hinnati nii Venemaa kui Eesti meedikute poolt lootusetuks. Ometi on Milana ligi üheksa aastat hiljem mitte ainult elus, vaid inspireerib paljusid.

Milana ema Jelena rõhutas, et jääpurikas ei kukkunud alla, vaid visati alla katusekoristamise käigus.

Pärast traagilist õnnetust hankisid naise ema ja isa kiirelt viisa ja kihutasid Peterburi. Arstide sõnum oli, et hommikuni patsient ei ela. Sama sõnum anti vanematele järgmisel päeval, kuid Milana ei vandunud alla, kuid jäi vegetatiivsesse seisundisse.

Milana elukaaslane käivitas internetiblogi, kus palus headelt inimestelt nõu ja abi ning andis jooksvalt infot Milana üha halveneva seisundi kohta.

Kui seisund stabiliseerus, toodi Milana Eestisse, aga juulis 2010 teatas ka siin riigi tuntumatest spetsialistidest koosnev konsiilium, et "tõenduspõhine ravi puudub" ja isegi transport "praeguses seisundis oleks ohtlik".

Ehkki ka haigekassa keeldus seda rahaliselt toetamast, haarasid lähedased õlekõrrest ja viisid neiu Saksamaale, Kölnis asuvasse kliinikusse, kus kuu maksis 18 000 eurot.

Ravikuludele pani õla alla suhtekorraldaja Meelis Kubits ja tema tuttavatest ettevõtjad. Ema Jelena selgitas, et Saksamaal midagi kosmilist Milanaga ei tehtud, kuid patsienti suhtuti kui inimesse.

"Kui me sinna jõudsime, kaalus Milana 35 kilo. Esimene küsimus oli – miks ei toidetud? Seal hakati teda õue viima, siin ei lubatud meile midagi ja räägiti, et mingit Saksamaad pole vaja," meenutas ema.

Ühel hetkel hakkas Milana reageerima ja mõistma lihtsaid küsimusi, kuu aega hiljem hakkas Milana reageerima palvele keelt näidata.

Isa Vadim meenutas, et esimese jah-sõna ütles tütar jõulude eel ning see tundus juba täieliku imena. "Ka selle kliiniku juht tuli ja nägi seda, tõstis pöidla ja ütles – miracle!"

Ainuüksi Saksamaal kulus Milana raviks kokku 200 000 eurot. Suure osa arvestest aitas katta see, kui Peterburis tööde eest vastutanud isik sai kriminaalkorras kuus kuud tingimisi ja ettevõte pidi maksma hüvitist.

Kõiki järgnevaid kurnavaid protseduure ja ravi on lühidalt kokku võtta keeruline, kuid aeglaselt õpetati naine uuesti neelama, tal hakkas taastuma parema käe liikuvus ja kõne, mis meenutas algul mõminat, kuid treeniti selgemaks.

Elu sellise sügava puudega on ka lähedastele ränk rutiin. 2013. aastast elab Milana vanematekodus Pelgulinnas, 9-korruselise paneelmaja viimasel korrusel kahetoalises korteris. Ema, kes võttis end töölt lahti, on vormistatud ametlikuks hooldajaks.

Ülemöödunud jõulude ajal jahmatas Milana avalikkust, andes koos oma vokaalõpetajaga kodukontserdi. Laulmine on osa kõneteraapiast ja hingamisharjutustest.

Järgnes veel hulk haigusi, probleeme ja protseduure. Naisel avastati ka kasvaja, õnneks healoomuline, mis ei vaja praegu sekkumist.

Aasta tagasi läksid teed lahku elukaaslase Irineiga, aga säilis sõbrasuhe. Viimane suur samm oli järjekordne operatsioon detsembris, kus murti lahti õnnetuse tagajärjel viltu lõualuu ja sätiti õigeks. Tänu sellele saab Milana loodetavasti hakata iseseisvalt sööma tahket toitu ja õigesti hingama.

Päev enne "Pealtnägijaga" kohtumist eemaldati suus olnud raamid ja siiani on ta tulgevate valuvaigistite all, mis takistab rääkimist.

Küsimusele, mis on Milana elus praegu kõige raskem, vastas naine, et ta tahaks olla nagu kõik teised tema ümber. Ta tahab saada iseseisvust, tööd ja haridust.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Pealtnägija"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: