Poola toiduks kõlbmatu veiseliha jõudis ka Eestisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1548934740000 | amCalendar}}
Foto: Superwizjer/TVN24

Veterinaar- ja toiduameti teatel on Poola toiduks kõlbmatu veiseliha jõudnud ka Eestisse, kuid mitte inimeste toidulauale.

Kolmapäeval andis Poola toidu ja sööda kiirhoiatussüsteem (RASFF) teada, et edasimüüjate kaudu on veiseliha liikunud teistesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse, sealhulgas Eestisse. Eesti tarbija toidulauale liha jõudnud pole.

"Poola edasimüüjate kaudu jõudis veiseliha Eesti käitlejatele AS Nõo Lihatööstus ja KARIA OÜ. Veterinaar- ja toiduamet teavitas käitlejaid koheselt RASFF-i teatest, keda kohustati peatama antud tootepartii edasine käitlemine," teatas amet, 

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul kutsusid Poola ettevõtted ennetava meetmena turult tagasi veiseliha partiid, kuna tapamajas ei teostatud lihakehade tapajärgset kontrolli.

"Kuna antud partii puhul pole teostatud tapajärgset kontrolli, siis loetakse seda toiduks kõlbmatuks ning seda liha toiduks ei tarbita," sõnas Kalda.

Nii Nõo Lihatööstus kui ka KARIA OÜ tegid veterinaar- ja toiduametiga koostööd ning kiire reageerimise tulemusel tagati, et veiseliha turule ei jõuaks.

Poola veterinaaramet: kahtlast liha on mujale EL-i eksporditud 2700 kilogrammi

Poola veterinaarameti juht Pawel Niemczuk ütles neljapäeval toimunud pressikonverentsil, et Poola on teistesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse eksportinud 2700 kilogrammi kahtlast päritolu veiseliha, vahendas Reuters.

Veterinaarameti kinnitus on jätkuks Poola telesaate poolt laupäeval avalikkuse ette toodud loole, kuidas ühe tapamaja kaudu on jõudnud turule haigete veiste liha ning kuidas tegu ei ole tõenäoliselt üksikjuhtumi, vaid pigem ühe osaga laiemast probleemist rohkelt veiseliha eksportivas EL-i liikmesriigis.

Niemczuk selgitas, et kahtlase taustaga veiseliha on eksporditud Rumeeniasse, Rootsi, Ungarisse, Eestisse, Soome (Yle andmetel umbes 250 kilogrammi), Prantsusmaale, Hispaaniasse, Leetu, Portugali ja Slovakkiasse.

Poola toodab aastas umbes 560 000 tonni veiseliha, millest kuni 85 protsenti läheb ekspordiks.

Toimetaja: Urmet Kook, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: