EL-i eksperdid uurivad Poolas veiselihaskandaali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Video stoppkaader Poola telesaatest
Video stoppkaader Poola telesaatest "Superwizjer". Autor/allikas: Superwizjer/TVN24

Euroopa Liidu eksperdid saabusid esmaspäeval Poola uurima väiteid, et üks Poola tapamaja tappis nõudeid eirates haigeid veiseid ning seejärel eksportis neist saadud liha teistesse EL-i riikidesse.

"Siin peamises veterinaariainspektsioonis käib audit. Järgmistel päevadel jätkatakse seda sündmuskohal" ning see lõpeb reedel, ütles Poola peaveterinaar Paweł Niemczuk ajakirjanikele.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Anca Paduraru kinnitas meeskonna saabumist Poola. "Raport valmib umbes kuuga," lisas ta.

Veiselihaskandaal puhkes jaanuaris, kui uudistekanal TVN24 näitas eetris videopilti haigete lehmade tapmisest ühes Kirde-Poola tapamajas.

Kanali sõnul ostsid kaupmehed haigete lehmade liha palju odavamalt kui tervete loomade liha.

Tapamajas varjatult töötanud ajakirjanik filmis peidetud kaameraga tapmist, mis toimus hilisõhtul, sest siis veterinaarid tõenäoliselt tapamajja ei tule.

Poola pani Varssavist umbes sada kilomeetrit kirdes Kalinowo külas asuva tapamaja kiirelt kinni.

Niemczuki sõnul näitab liha analüüs, et kahtlusi äratanud liha inimeste tervisele ohtlik ei ole.

Poola varasematel andmetel jõudis kokku 2,7 tonni arvatavat haigete loomade liha Eestisse, Hispaaniasse, Leetu, Lätti, Prantsusmaale, Portugali, Rootsi, Rumeeniasse, Saksamaale, Slovakkiasse, Soome, Tšehhisse ja Ungarisse.

Niemczuk ütles nüüd, et liha jõudis veel ka Kreekasse ja Sloveeniasse.

Poola on üks Euroopa juhtivaid lihatootjaid ja -eksportijaid. Lihatootjate ühenduste andmeil toodab Poola aastas umbes 600 000 tonni veiseliha ja saadab sellest enamiku välismaale, peamiselt EL-i. 

Nüüdne juhtum tuletab meelde 2013. aasta skandaali, kui hobuseliha müüdi veiseliha pähe ning see jõudis üle Euroopa müüdud valmistoitudesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: