Peeter Oja ja Andrus Karnau täitsid "Ringvaate" otse-eetris valimiskompasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Poliitikahuviline näitleja Peeter Oja ja Raadio 2 saate "Olukorrast riigis" saatejuht Andrus Karnau täitsid "Ringvaate" saates ERR-i, Postimehe ja Delfi valimiskompasse.

Peeter Oja ütles enne saates valimiskompassi täitma hakkamist, et ta on juba Delfi ja Postimehe kompassid läbi teinud. Nende tulemused teda ei üllatanud.
Ka Karnau tegi valimiskompassid läbi.

Ta rääkis, et Postimehe kompassi järgi ei tohiks ta mingil juhul EKRE-t valida. Huvitaval kombel oli aga ta sõnul Delfi tulemus täpselt vastupidine, näidates tulemuseks vaadete kõige suuremat kattumist Isamaa ja EKRE-ga. Karnau rääkis, et on teinud ära ka ERR-i valimiskompassi, mis soovitas tal hoopiski sotsid valida.

Karnau sõnul teeb valimise raskeks asjaolu, et tihti on sümpaatsed kandidaadid sellise erakondade esindajad, mis suure tõenäosusega parlamenti sisse ei saa. Ning seetõttu läheks selle kandidaadi poolt antud hääl mingi teise erakonna kandidaadile. Karnau ütles, et kuigi paljud ajakirjanikud ei kavatse erapooletuse säilitamiseks valimistel hääletada, kavatseb tema seda teha.

Peeter Oja lisas, et miks ei peaks poliitilise eelistusega inimene samal ajal suutma säilitada objektiivsus.

Karnau: Postimehe valimiskompassi küsimused on aastast 1919

Karnau rääkis, et kui ERR-i ja Delfi valimiskompassid on lähtunud parteide valimisprogrammidest, siis Postimehe küsitlus on puhtalt väärtuspõhine. Tema sõnul on probleem selles, et need väärtushinnangul, mis Postimees küsib, ei pärine aastast 2019.

"Need pärinevad aastast 1919, 1819. Väga paljud need küsimused on selliste väärtushinnangute kohta, mille puhul Eesti ühiskonnas on see vaidlus juba 100 aastat tagasi ära vaieldud, aga nüüd millegi pärast on otsustanud Postimees oma valimiskompassis selle teema uuesti üles tõsta ja siis loota, et ühiskond hakkaks selle üle vaidlema," rääkis Karnau.Peeter Oja ja Andrus Karnau "Ringvaate" stuudios. Autor: ERR

Saate keskosaks jõudis Peeter oja ka ERR-i valimiskompassi läbida ning tulemus oli tema jaoks üllatav. "Sotsiaaldemokraadid on mul viimased," sõnas ta.

ERR-i valimiskompass soovitas Ojal valida Reformierakonda ja Isamaad.

Saate lõpuks ka Delfi valimismootori uuesti läbinud Oja sai ka seal tulemuseks, et tema vaated kattuvad enim Reformierakonna vaadetega, teisel kohal oli tema sõnul üllatuslikult Keskerakond. Viimane oli Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Ka Postimehe valimiskompass soovitas Ojal Reformierakonda valida ja praegustest riigikogu erakondadest olid viimasel kohal jällegi sotsid.

"Ma olen selles mõttes väga stabiilne," ütles Oja.

Oja rääkis, et ta ongi niimoodi valimistel valinud nagu praegu valimiskompassid tal seda teha soovitasid.

ERR-i valijakompassi saab täita SIIN!

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: