Ministeerium: energiaauditi kohuslaste nimekirja koostamine pole liigne koormus ({{commentsTotal}})

Ando Leppiman
Ando Leppiman Autor/allikas: WECEstonia

Majandusministeeriumi hinnangul pole energiaauditi jaoks suurfirmade nimekirja koostamine liiga suur kohustus, vaid see aitab kokkuvõttes õigusaktide nõudeid siiski kiiremini rakendada.

Nimelt pöördus Eesti kaubandus-tööstuskoda ministeeriumi poole seoses asjaoluga, et ministeerium teavitas osasid ettevõtteid sellest, et nad kavatsetakse lisada energiaauditi koostamise kohuslaste nimekirja.

Seejuures on ministeerium nimekirja koostamisel aluseks võtnud majandusaasta aruande täitmisel valitud vormi: kui ettevõtja on valinud suurettevõtja vormi, siis loetakse ta ka eelnimetatud nimekirja kuuluvaks.

Nimekirjast väljajätmiseks peab ettevõtja aga saatma ministeeriumile kirja ja põhjendama, miks ta seal olema ei peaks. Kirjale mittereageerimisele järgneb samas nimekirja kandmine ja kohustus teostada energiaaudit.

Kuid kaubanduskoja hinnangul pole ministeerium arvestanud sellega, et suurettevõtja vormi võivad praktilistest kaalutlustest lähtuvalt kasutada ka teised ettevõtjad ja juriidilised isikud: näiteks on pangad huvitatud detailsemast informatsioonist, kui see, mida saab kanda väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate vormile.

Nii on koja teatel tulemuseks olukord, kus paljud ettevõtted satuvad ilma põhjuseta nimekirja, mis ei ole lihtsalt informatiivse iseloomuga, vaid mis on otseselt aluseks nõudmaks neilt energiaauditi läbiviimist.

Kaubanduskoda on niisiis seisukohal, et energiaauditi kohustusega ettevõtjate nimekirja koostamisel peaks aluseks võtma ainult deklareeritud arvnäitajaid ehk töötajate arvu ja aastakäivet või bilansimahtu, mitte aastaaruande vormi valikut.

Koja hinnangul peaks ministeerium ise kontrollima, kas ettevõte kuulub nimekirja. Seejuures on kaubanduskoda seisukohal, et enda nimekirja mittekuulumise tõendamiskohustuse panemine ettevõtjale ei ole kuidagi õigustatud ning see on otseselt vastuolus valitsuse poolt toetatava liigse bürokraatia vähendamise initsiatiiviga.

Raamatupidamise seadus määrab arvnäitajad majandusaasta aruande vormi valikuks ning nende alusel tekib äriregistrisse alates 2017. aastast igale ettevõttele ettevõtte kategooria märge.

Majandusministeeriumi kantsleri Ando Leppimani sõnul ei saa aga eeldada, et äriregistris määratud kategooriad on õiged ning anda nende alusel välja suurettevõtete nimekiri.

"Aruande vormi valimise motivatsiooniks võib olla mingite kindlate lahtrite olemasolu suurettevõtte vormil, lisaks ei esita kõik ettevõtjad majandusaasta aruandeid õigeaegselt või ei konsolideeri seotud ettevõtete andmeid vastavalt väikeste- ja keskmiste ettevõtete määramise teatmiku juhendile, millele ka oma kirjas viitasime. Kasutades ainult majandusaasta aruannete andmeid jäävad seega osad suurettevõtted nimekirjast välja. Erinevaid meetodeid kasutades võib saada nimekirja pikkuseks 70 kuni 373 ettevõtjat," kirjutas kantsler kojale saadetud vastuses.

Leppimani sõnul valis ministeerium pärast põhjalikku kaalumist nimekirja uuendamiseks kombineeritud variandi.

"Pelgalt avaldatud nimekirja kuulumise, mittekuulumise fakt ei ole määrav auditikohustuse tekkimisel, sestap leiti, et tuleks analüüsida pigem suuremat hulka ettevõtteid. Selleks saatis ministeerium välja kirja, kus informeeriti, et ettevõttel on tõenäosus sattuda energiaauditi kohustusega ettevõtete nimekirja. Lisaks informeeriti ettevõtteid arvnäitajatest ja auditikohustusest vabanemise piirmääradest ning paluti võimalusel e-kirja teel ministeeriumi arvnäitajatest informeerida," kirjutas kantsler.

Nii leiab ministeerium, et tegu pole ebaproportsionaalse kohustusega, vaid pigem konstruktiivse dialoogiga ministeeriumi, äriregistri ja ettevõtjate vahel, mis aitab õigusaktide nõudeid lõppkokkuvõttes aega kokku hoides rakendada.

"Sel eesmärgil on kehtestatud ka erinevad ettevõtete kategooriad ja majandusaasta aruande vormid: et vähendada ettevõtjatel aruandlusele kuluvat aega," lisas kantsler.

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: