Video: Afganistani külas on majad ehitatud plahvatamata rakettidest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raketid Afganistani maja laes.
Raketid Afganistani maja laes. Autor/allikas: Video stoppkaader/BBC

Afganistani põhjaosas Qezelabadi külas on inimesed elanud aastakümneid majades, kus ehitusmaterjalina on kasutatud plahvatamata rakette ja mürske.

Pärast seda, kui Nõukogude Liidu väed 30 aastat tagasi riigist välja tõmbusid, oli kümme aastat kestnud sõja tõttu olukord külas nii raske, et mingite tavapäraste ehitusmaterjalide muretsemiseks polnud elanikel ei raha ega võimalusi. Seetõttu kasutati hoonete ehitamiseks või taastamiseks sisuliselt kõike, mis kätte juhtus, sealhulgas ka Nõukogude sõdurite poolt maha jäetud laskemoona - raskerelvade mürske ja rakette. Näiteks on pikad raketid kasutusel majade katusekonstruktsioonides, vahendas BBC.

Hiljuti sattus külla juhuslikult üks reisija, kes teavitas nähtust valitsust ning praegu tegutsevad külas juba demineerijad. Demineerijate hinnangul on küla majades kokku umbes 400 erinevat lõhkekeha. Ainuüksi ühest majast leiti rakette, milles oleva lõhkeaine plahvatõusjõud on võrdne 1200 kilogrammi trotüüliga. Sisuliselt piisaks ka ühe raketi plahvatamisest, et algaks tulevärk, mis kogu küla hävitab.

Osa külaelanikest ei olnud ebatavalistest ehitusmaterjalidest teadlikud, kuid väga paljud teadsid ja suhtuvad küsimusse endiselt rahulikult.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: