Riik suurendab riigikaitseliste töökohtade hulka ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sander Koit

Riigikaitseliste töökohtadega asutuste nimistusse on plaanis lisada töötukassa, haigekassa, tervise ja heaolu infosüsteemide keskus ja kaitse-investeeringute keskus. Riigikaitselisel töökohal töötajat ei mobiliseerita sõja ajal, vaid ta peab siis tagama igapäevaelu toimimise. Seni ei kuulu nimistusse meediaettevõtteid, ehkki kriisikommunikatsioon on tähtis.

Mida teevad inimesed kriisi või sõja ajal, kui nad ei saa enam raha igapäevaseks äraelamiseks? Kui netipangandus ei toimi? Näiteks töötukassas töötab umbes 900 inimest, kellest pooled tegelevad eriolukorras hüvitiste väljamaksmisega. Plaanis on määrata need töökohad Töötukassas riigikaitselisteks töökohtadeks.

"Kui meil on näit selline hübriidsõja moodi situatsioon. Meid üritatakse mõjutada sellega, et meil tekiks rohkem rahutusi. Ja selleks me peamegi olema valmis, et mõtleme välja erinevaid võimalusi, kuidas saame inimestele erinevaid toetusi välja maksta," ütles "Aktuaalsele kaamerale" sotsiaalministeeriumi kantsleri nõunik Nele Gerberson.

Kuidas vältida olukordi, et rahutud inimesed ei hakkaks kriisiolukorras poode rüüstama? "Eks me siin teeme erinevaid õppusi. Sel aastal on ka plaanis sotsiaalministeeriumi valitsemisalal mitu õppust teha. Ja mängida läbi erinevaid variante," selgitas nõunik.

Riigikaitseliste asutuste hulka on plaanis arvata ka kaitseinvesteeringute keskus, mis hangib lahingutehnikat ja varustust.

Riigikaitselise töökohustusega ametikohti on 2016. aasta määrusega 58 asutuses alates kohtuekspertiisi Instituudist ja lõpetades õiguskantsleri kantseleiga. Nimekirjas pole seni ühtegi meediaväljaannet.

"Et meil oleks valitsuseülene strateegilise kommunikatsiooni võime. loomulikult nende tegevuste jaoks on tähtis ka meedia - eriti rahvusringhäälingu osavõtt. Ja osalus. Võibolla kunagi jõutakse ka sealsetes organisatsioonides riigikaitseliste ametikohtade määramiseni. Aga täna see tõesti nii ei ole, tõdes riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektor Indrek Sirp.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: