Eesti Pank näitab riigi sünnipäeval üliharuldast rahatähte ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Panga muuseum.
Eesti Panga muuseum. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Panga muuseumis Estonia puiesteel avatakse pühapäeval kell 10.30 haruldasi rahatähti tutvustav näitus "Eesti Vabariigi raha kujunemise lugu".

Näitusel saab teiste seas näha üliharuldast 5000-margast, mida on maailmas alles vaid üksikud eksemplarid.

Eesti Panga 100. sünnipäevale pühendatud rahakollektsionääride näitusesarja teisele näitusele "Eesti Vabariigi raha kujunemise lugu" on paberrahakogujad Tõnu Karu ja Arvo-Mart Elvisto välja pannud oma kollektsiooni kuuluvad haruldased rahatähed Eesti Vabariigi algusaegadest kuni tänapäevani.

Teiste seas saab väljapanekus näha 1923. aastal välja lastud üliharuldast 5000-margast rahatähte, mida on maailmas teadaolevalt alles vähem kui kümme eksemplari. Eestis on neist praegu vaid kolm.

Väljapanekus on ka põnevad 1923. aastast pärit 100-margased kassatähed ületrükiga "üks kroon". Need 100-margased seisid kuni 1928. aastani kasutamata ja lasti ringlusse seetõttu, et krooni rahatähtede trükk ei saanud õigeks ajaks valmis.

Lisaks on näitusel väljas 100-margase "Ketra-Liisuks" kutsutud rahatähe 1919. aasta ühepoolsed värviproovid ja seerianumbrita 5-margane 1919. aastast, mis on tõenäoliselt värviproov.

Näha saab ka haruldasi Eesti Vabariigi kassaveksleid 1920. aastast ning madala seerianumbriga rahatähtede eksemplare, näiteks 1928. aasta 10kroonist ja 1932. aasta 20-kroonist. Põnevate haruldustega saab Eesti Panga muuseumis tutvuda 23. märtsini.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: