Pankrotistumise tase langes kõigi aegade madalaimale tasemele ({{commentsTotal}})

Pankrotistunud ettevõtete arv aastate lõikes
Pankrotistunud ettevõtete arv aastate lõikes Autor/allikas: Creditinfo

Pankrotistunud ettevõtete osakaal langes 2018. aastal kõigi aegade madalaimale tasemele – pankrotistus vaid 0,13 protsenti registreeritud äriühingutest ehk 1,3 ettevõtet tuhande ettevõtte kohta, selgus Creditinfo paneeluuringust.

Eestis kuulutati möödunud aastal välja 273 äriühingu maksejõuetus, mis on 70 ettevõtte võrra ehk 20 protsenti vähem kui möödunud aastal.

Pankrottide arv pidevalt vähenenud alates 2011. aastast. Võrdlusena kuulutati 2009. ja 2010. aastal püsiv maksejõuetus välja üle 1000 ettevõttel aastas – ligi neli korda rohkem kui mullu.

Pankrotistunud ettevõtete osakaalu vähenemine on tingitud nii pankroti arvude vähenemisest kui ka registreeritud ettevõtete arvu kasvust.

Samas tõi Creditinfo esile, et kuigi pankrotiettevõtete arv vähenes, siis summaarsete näitajate alusel saab öelda, et nende koondmõju majandusele vähenenud ei ole.

Kümnest suurimast 2018. aastal pankrotistunud ettevõttest kolm tegutses hulgikaubanduses, kolm veonduse ja laonduse tegevusalal, kaks töötlevas tööstuses ja kaks ehituses.

Suurima pankrotistumise tasemega olid traditsiooniliselt majutus ja toitlustussektor, töötlev tööstus ning ehitus, kus pankrotistus tuhande ettevõtte kohta vastavalt 3,8, 3,0 ja 2,4 ettevõtet. Nimetatud sektorid on ka ajalooliselt on esikolmikus olnud.

Kõrgeima pankrotistumise tasemega maakonnad olid 2018. aastal Saaremaa, Harjumaa ja Ida-Virumaa, kus pankrotistus vastavalt 2,6, 1,5 ja 1,4 ettevõtet tuhande ettevõtte kohta.

Madalaima pankrotistumise tasemega maakond oli Jõgevamaa, kus pankrotistus 0,4 ettevõtet tuhande kohta. Lisaks, kahes maakonnas - Hiiumaal ja Võrumaal - pankrotte möödunud aastal ei esinenudki.

Pankrotiettevõtete aruandlusnäitajate trendide osas varasemaga võrreldes olulisi muutusi toimunud ei ole: keskmine 2018. aastal pankrotistunud ettevõte oli kuni 500 000-eurose käibe ja viie töötajaga, madala omakapitali tasemega ja kahjumiga töötav väikeettevõte. Oluliseks pankrotiohule viitavaks tunnuseks on püsivate maksuvõlgade ja maksehäirete olemasolu.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: