"Rahva teenrid": koalitsioonikõnelused võivad kujuneda varasemast pikemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Vikerraadio

Seekordsed koalitsioonikõnelused võivad kujuneda eelmistest kordadest pikemaks ja keerulisemaks, leidis Vikerraadio saates "Rahva teenrid" Äripäeva Aivar Hundimägi.

ERR-i ajakirjanik Mirko Ojakivi rääkis saates, et tema ei nõustu väidetega, et seekordsed valimised on viimaste aegade kõige igavamad, sest pole ühtegi intriigi ega ka peateemat. Tema hinnangul on valimised väga pingelised.

"Mina olen vastupidisel seisukohal - nii pingeline ja tasavägine pole ammu olnud. Esiteks pole teada, kas võidab Reformierakond või Keskerakond. Teiseks, kui varem on selliseid tasavägiseid seise valimiste eel ikka olnud, siis sel korral on esmakordselt see intriig, et kahel inimesel on väga reaalne võimalus saada järgmiseks Eesti peaministriks," rääkis ta.

"Kui varem on Keskeraond olnud võitlusest Savisaare tõttu väljas, siis nüüd on üsna tõenäoline, et kui valimised võidab Keskerakond, siis president teeb ettepaneku valitsus moodustada Jüri Ratasele, kui võidab Reformierakond, siis saab selle ettepaneku Kaja Kallas. Kusjuures, ma olen enam-vähem kindel, et mõlemad saavad ka enamusvalitsuse kokku. Küsimus on vaid selles, kui keeruliselt või lihtsaltt valitsusläbirääkimised kulgevad ja kes on siis partnerid," lisas ta.

Aivar Hundimägi prognoosis saates, et erinevalt varasemast võivad koalitsiooniläbirääkimised kujuneda pikemaks ja keerulisemaks.

"Sellepärast, et kohe otsa on tulemas europarlamendi valimised ja võib-olla erakonnad ei saa kohe oma nendest punastest joontest taganeda, mille nad on välja käinud. Sõltub muidugi homsest tulemusest ka. Aga uus koalitsioon ei pruugi selguda üldse kiiresti. Laual neid kombinatsioone võib olla päris mitmeid. Ja sõltub muidugi sellest ikkagi, kas meil on tegemist viie või kuue erakonnaga parlamendis," rääkis Hundimägi.

Hundimägi ütles, et see, et päev enne valimistulemuste selgumist ei ole selget võitjat võimalik prognoosida, on ülipõnev. Ka küsitluste kohaselt Eesti 200 napp allajäämine valimiskünnisele on tähtis, sest see võib mõjutada tulevasi koalitsioonikõnelusi.

"Pluss veel EKRE, mis küsitluste järgi on kindel kolmas. Samas ma ise olen selles osas natuke skeptiline, ma arvan, et EKRE tulemus tuleb natuke nõrgem kui küsitlused näitavad ja pigem on selle võrra Isamaa ja sotsid võib-olla natuke paremad," lisas Hundimägi.

Postimehe ajakirjanik Evelyn Kaldoja Hundimäega ei nõustunud. Tema hinnangul tuleb EKRE tulemus sarnane valimisküsitlustes olnule.

"EKRE oli pikka aega seda tüüpi partei, mida inimesed ei julgenud öelda küsitlejale, et ta valida tahab. Nüüd on see läinud natuke avalikumaks ja ma ei usu, et EKRE tulemus tuleb väga palju alla selle, mida küsitlused näitavad," rääkis Kaldoja.

Ta tõi saates välja ka selle, et seekordseid valimisi on kajastamas üsna palju välismaa ajakirjanikke.

"See on üllatav, sest minu meelest Eestist vaadates ei tundu seis nii pingeline. Nemad muidugi kõik keskenduvad EKRE-le, et kuidas meil siin ikka parempopulistid tulevad võimule, parempopulistidel läheb väga hästi. /.../ Nende jaoks ilmselt see, et kaks liberaalset parteid tipus konkureerivad või üks samamoodi suhteliselt liberaalne partei on künnisel, pole nii erutav kui meile," ütles Kaldoja

"Rahva teenrite" saates keskendudi lisaks valimistele ka sel nädalal lahvatanud dopinguskandaalile ning India ja Pakistani tülile.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: