Ratas noororavate telefoniterrorist: mul polnud telefoni stuudios kaasaski ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1551601860000 | amCalendar}}
Peaministrikandidaatide debatt ETV-s.
Peaministrikandidaatide debatt ETV-s. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Laupäeva õhtul ETV valimisdebati ajal Reformierakonna noorpoliitikute telefonikõnede tulva alla sattunud peaminister Jüri Ratas ütles, et tal ei olnud stuudios telefoni kaasas ja seega on sada protsenti vale noororavate väide, nagu oleks ta üritanud telefonist saate ajal abi saada.

"Telefon ei olnud minuga, see oli mul ETV grimmitoas mantli taskus. Enamikul inimestel on nii, et kui nad panevad telefoni hääletuks, jääb selle vibratsioon sisse. Ju nad lootsid, et mul nii on ja nad saavad mind nende kõnedega saate ajal psühholoogiliselt mõjutada," ütles Ratas ERR-ile.

Ratase sõnul hakkas ta viis minutit pärast saate lõppu vaatama, kes talle helistanud on, ja märkas hulga vastamata kõnesid tundmatutelt numbritelt. Mõnelt numbrilt oli tehtud mitu kõnet.

"Esimene mõte oli, et mõne lähedasega on midagi juhtunud või midagi on riigis lahti. Hakkasin tagasi helistama neile numbritele. Mõnelt numbrilt ka vastati ja öeldi, et tegu on Eestimaa elanikuga ja sooviti ilusat valimispäeva. Kui ma neid numbreid lihtsalt googeldasin, tuli välja, et tegu oli noororavatega."

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik ütles ERR-ile, et Google'i abil tulid helistajatena välja Reformierakonna kandidaadid Kristo Enn Vaga, kes on ka erakonna noortekogu peasekretär, Sten Laansoo ja Anti Haugas. Lisaks Reformierakonna IT-nõunik Mati Leet ning liikmed Katarina Elisabeth Saage, Sander Andla ja Rain Hansen. Ühele telefoninumbrile ei õnnestunud vastet leida.

Kiik märkis, et ilmselt oli tegu kooskõlastatud tegevusega, mille eesmärk oli segada peaministri esinemist otsesaates.

Vaga ütles Delfile, et helistas Ratasele otsesaate ajal, sest tema meelest oli selgelt näha, et üks inimene ei ole debati ajal teistega võrdses seisus. "Peaminister vaatas kogu aeg oma telefoni, kui teised olid ette valmistanud debatiks ja ei vajanud abi kelleltki kolmandalt."

Ratas ütles, et selline jutt on sada protsenti vale, sest tal ei olnud telefoni saate ajal stuudios kaasas.

"Jah, kui ma tavaliselt saadetes käin, on mul telefon kaasas, ju nad arvasid, et nii ka sel korral. Aga sel korral jätsin ma telefoni mantli taskusse. Lasin enne saadet grimmitoas veel grimmeerijatele telefonist Genka korvpallihümni ja ütlesin, et kuulake, kui hea muusika," sõnas Ratas, et telefoni mantlitaskusse jätmisel oli ka tunnistajaid.

Kallas: see oli väga inetu, aga läheme eluga edasi

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles Delfile Ratasele suunatud trollimisaktsiooni kommenteerides, et tegu oli rumal, kuid et ta ei olnud plaanist teadlik.

"See on kindlasti rumal ja järelemõtlematu temp, aga ma tõesti ei teadnud sellest mitte midagi," ütles Kallas.

Kallas lubas aktsioonis osalejatega kindlasti rääkida. "Ütlen neile, et nad tegid väga rumala tembu," märkis Kallas.

Saates osalenud Kallas ei nõustunud täielikult väitega, et tegemist oleks olnud trollimisüritusega.

"Kuidas see oli trollimisüritus, kui [stuudios] laua peal telefone ei tohtinud olla? Kuna saates paluti kõigil telefonid ära panna või nad lülitada lennurežiimile, siis see ei saanud kuidagi debatti häirida," märkis Kallas. "Täna on valimispäev ja meil on täna hoopis teised teemad. See oli väga inetu, läheme eluga edasi," ütles Kallas.

Ratasele helistanud Vaga palus vabandust

Reformierakonna noortekogu peasekretär Kristo Enn Vaga saatis pühapäeval meediale teate, et soovib reforminoorte nimel laupäevase käitumise pärast vabandust paluda.

"Tegu oli poisikeste tembuga, keesime lihtsalt valimiskuumuses üle," ütles Vaga.

Ta lisas, et nad soovisid tähelepanu juhtida asjaolule, et peaminister Ratas loeb tihti otsesaadetes ja riigikogu infotunnis oma telefonist maha teiste kirjutatud vastuseid ning neile jäi mulje, et sama toimus ka eilses debatis.

"Vastupidiselt peaministri väitele on ka Delfi pildigaleriist konkreetselt näha, et peaministril oli stuudios telefon kaasas. Mõtlesime, et teiste debatil osalejate suhtes oleks aus, kui me ei lase ka peaministril debatis välist abi kasutada," sõnas Vaba.

"See ei õigusta kindlasti meie käitumist ning kindlasti ei tahtnud me kellelegi muret valmistada," lisas ta.

Delfi teatel oli nende foto telefoniga Ratasest tehtud juba 20 minutit enne saadet ning saate enda ajal ei näinud ka režissöör, et Ratas oleks kordagi telefoni kasutanud.

Jüri Ratas laupäeva õhtul grimmiruumis, kuhu ta jättis peaministrikandidaatide debati ajaks oma mobiiltelefoni. Autor: Anna Aurelia Minev/ERR

Toimetaja: Urmet Kook, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: