Suur ülevaade: mis maksab vastlakukkel? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vastlakuklid.
Vastlakuklid. Autor/allikas: Reval Cafe

Et leida pika vastlaliu lõpetuseks endale meelepärane vastlakukkel, tuleb ERR appi ülevaatega Tallinna kohvikutes müüdavatest kuklitest. Traditsioonilise vahukoorega vastlakukli kõrvale on tekkinud palju moodsaid alternatiive, ent ka hinnad varieeruvad kohati kordades.

Täna on vastlapäev, mida toetab ka ootamatult taevast alla sadanud paks lumevaip. Pärast traditsioonilist vastlaliugu on aga hea süüa vastlakuklit. Kuna Eestimaa on haaratud vastlakuklihullusest, löövad kõik pagarikojad-kohvikud sellele rõõmuga kaasa ja pakuvad oma versiooni sellest klassikaks kujunenud maiusest.

Kui mitukümmend aastat tagasi tähendas vastlakukkel kohevat saia käsitsi klopitud vahukoorega, siis viimastel aastatel on üha laiemalt levinud trend lisada kuklile erinevaid maitsenüansse - moos on saanud juba tavaliseks lisandiks, ent üha sagedamini lisatakse ka kardemoni, šokolaadi või martsipani ning uue trendina on hakanud levima vegankuklid, mis tähendab, et vahukoore asemel on kasutatud taimset alternatiivi, näiteks kookospiima.

Kõige soodsamad kohvikukuklid leidis ERR Kadriorust. Tallinlaste seas populaarses Vesivärava kohvikus maksavad traditsioonilised vahukoorega, ilma moosita vastlakuklid 1 euro.

Vesivärava kohviku vastlakuklid. Autor: Vesivärava kohvik

Legendaarne kohvik Narva, mis on eeskätt tuntud oma kringlite poolest, pakub nii klassikalisi, üksnes vahukoorega, aga ka moosilisandiga vastlakukleid. Tavaline vastlakukkel maksab 1 euro, kirsimoosiga 1.30.

Kohvik Narva vastlakukkel. Autor: Kohvik Narva

Pealinnas paljusid kohvikuid pidav Reval Cafe pakub samuti nii moosiga kui ka klassikalisi, üksnes vahukoorega kukleid. Tavaline vastlakukkel maksab 1.20 ja jõhvikamoosiga versioon 1.40.

Reval Cafe vastlakukkel. Autor: Reval Cafe

Hotell Olümpia populaarseid kondiitritooteid tootvas kohvikus Cafe Boulevard saab osta kahesuguseid vastlakukleid. Klassikalised, ehtsa vahukoorega kuklid maksavad 1.70 ja jõhvikamoosilisandiga kuklid 1.90.

Cafe Boulevard'i vastlakuklid. Autor: Cafe Boulevard

Pagaripoiste kohvik müüb samuti nii üksnes vahukoorega kui ka moosilisandiga kukleid, ent need on müügil kahe kaupa. Kaks klassikalist vastlakuklit maksavad 1.80, kirsimoosi ja šokolaaditriipudega kukkel aga 2 eurot. See teeb ühe kukli hinnaks vastavalt 90 senti ja 1 euro.

Pagaripoiste vastlakuklid. Autor: Pagaripoisid

Muidu musta leivaga tee eestlaste südamesse võitnud Muhu Pagarid pakub vastlapäeval kõigis oma müügipunktides ka vastlakukleid. Saada on nii vahukoorega kui ka punase sõstra moosiga alternatiivid. Üks kukkel maksab 2 eurot.

Muhu Pagarite vastlakuklid. Autor: Muhu Pagarid

Tallinnas mitut kohvikut pidav prantsuse küpsetistele spetsialiseerunud Cafe Lyon pakub ka vastlakukleid. Valikus on nii kirsi- või mustsõstramoosiga kui ka ilma ja need maksavad 2 eurot.

Cafe Lyoni vastlakukkel. Autor: Cafe Lyon

Üksnes vegantoite pakkuv restororan Vegan V on ka vastlakuklitest teinud ainult veganversiooni. Vahukoore asemel on täidis valmistatud kaerapiimast. Kukkel maksab 2.50.

Vegan V vastlakuklid. Autor: Piret Tali/ERR

Faehlmanni kohvik pakub kukleid nii vahukoorega kui ka vahukoore ja moosiga. Klassikaline kukkel maksab 2.50, maasikamoosiga kukkel aga 2.80.

Faehlmanni kohviku vastlakukkel. Autor: Aleksander Krjukov/ERR

ERR-i uudistemaja kohvikust Mahe Punane leiab vahukoore ja vaarika- või mustikamoosiga kuklid hinnaga 2.50.

Vastlakuklid Maheda Punase kohvikus. Autor: Urmet Kook/ERR

Tallinnas kaht kohvikut pidav Gourmet Coffee kohvik müüb klassikalisi vastlakukleid hinnaga 2.80. Lisaks on neil vastlapäeva puhul menüüs hernesupp suitsulihaga.

Gourmet Coffee vastlakuklid. Autor: Gourmet Coffee

Ristikheina kohvik, mis peab Tallinnas kolme kohvikut, on üks kallimate kuklite küpsetajaid. Kohvik pakub vastlakukleid vahukoore-toorjuustukreemi ja erinevate lisanditega, nagu pohlamoos, kirsikeedis või martsipan. Odamavamad kuklid maksavad 2.70, kallimad aga 3 eurot. Müügil on ka vegan vastlakukkel vaarikamoosi ja kookospiimakreemiga ja see maksab samuti 3 eurot.

Vastlakuklid Ristikheina kohvikus. Autor: Ristikheina kohvik

Kui kõige odavamaid kukleid saab Kadriorus asuvast Vesivärava kohvikust, siis ka kõige kallimad kuklid leiab Kadriorust. Kohvik Katharinenthal müüb vastlakukleid 3 euroga. Neil on valikus nii moosiga kui ilma ja nii kardemoniga kui ilma.

Katharinenthali kohviku vastlakuklid. Autor: Kathanrinenthal

Katharinenthali hinnakirjale pakub konkurentsi ka teine Kadriorus asuv kohvik - NOP. Mustika-kardemonimoosi ja vahukoorega kuklid maksavad 3 eurot, kookoskreemiga vegankuklid aga lausa 3.20.

NOP-i kohviku vastlakuklid. Autor: NOP kohvik

Kes aga kohvikusse kuklit ostma ei jõua või põlgab need kalliks, võib suunduda kuklijahile ka mõnda poodi. Kauplustes müüakse kukleid enamasti kahe kuni kuue kaupa pakendatuna ning ka ühikuhind tuleb kohvikutes müüdavatest soodsam. Samas pole need kindlasti ka sama värsked ja kohevad kui kohvikukuklid. Aga vastlatunde saab kätte ikka.

Enne kuklite kallale asumist tasub aga kindlasti meeles pidada ka märksa vanemat traditsiooni ehk vastlaliugu, et kuklitest saadavaid kaloreid kulutada. Tervishoiumuuseum on välja arvutanud, et ühes vastlakuklis on keskmiselt 51 protsenti süsivesikuid, 41 protsenti rasva ja 8 protsenti valku ning see sisaldab keskmiselt 208 kalorit. Kel lapsemeelsusest puudu ja kelgutama ei tõmba, võib muidugi ka lumelabidaga rammu katsuda. Ilm on selleks igati soodne.

Vastlakukli keskmine sisaldus. Autor: Tervishoiumuuseum.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: