Poeruumidesse koliv Viimsi raamatukogu hakkab ruume jagama noortekeskusega

Viimsi raamatukogu ja noortekeskus kolivad sügiseks Viimsi Marketi ruumidesse.
Viimsi raamatukogu ja noortekeskus kolivad sügiseks Viimsi Marketi ruumidesse. Autor/allikas: Viimsi Market

Vald kolib Viimsi raamatukogu poeruumidesse ümber sügiseks, lisaks majutatakse raamatukokku ka Viimsi noortekeskus, kus noored hakkavad lugejatega kõrvu omi aktiviteete ellu viima. Eesti oludes uudse lahenduse jaoks käis vald hankimas inspiratsiooni Soomest, kus noortekeskused ja raamatukogud on juba levinud kooslus.

Viimsi Marketis on suur hulk ruume juba ammu raamatukogu jaoks tühjaks tehtud ja uue rentniku ootel. Endistest ruumidest välja koliv raamatukogu aga pole end veel sisse kolima asunud.

Viimsi abivallavanem Annika Vaikla kinnitab, et kolimisplaanid edenevad plaanikohaselt.

"Töö Viimsi raamatukogu kolimiseks uutesse ruumidesse käib täie hooga ja on kenasti graafikus. Viimsi Market OÜ valmistab ette üüripinda vastavalt raamatukogu vajadustele. Kolimist plaanime käesoleva aasta suvel ja raamatukogu avamist uutesse ruumidesse sügisel 2019," ütles Vaikla.

Lisaks raamatukogule on aga töö käigus otsustatud ka Viimsi noortekeskus uutesse raamatukoguruumidesse majutada. Noorte käsutusse antakse üle 900 m2 ruume raamatukogu II korrusel.

"Teine korrus on kavandatud igas vanuses lastele, kus on lisaks lugejateenindusele raamatukogutundide ja ürituste korraldamise ala, muinasjutu- ja mängudeala ning palju muud huvitavat ja interaktiivset nii õppimiseks kui ka ajaveetmiseks. Raamatukogus saavad olema ka alad, kus võib sõpradega loetust kohvitassi juures vestelda, mängida kabet või malet ja miks ka mitte piljardit ning teha palju muud," kirjeldas Vaikla uut kontseptsiooni.

Raamatukogu saab kahe korruse peale kokku 2688 m2 ruume. Sellest suurem osa on avatud pind, kuhu uksi vahele ei tehta, et noored saaksid vabalt ringi liikuda.

"Me soovime toetada raamatukogu ja noortekeskuse ristkasutust. Eesmärk on saada tänaval hängivad noored turvalisse, inspireerivasse keskkonda. See muutub terve kogukonna kultuurikeskuseks," kirjeldas Vaikla, lisades, et just sel põhjusel otsustati noortekeskus liita raamatukoguga, mitte aga kavandatava Noorte Talentide Kooliga, nagu algselt plaaniti.

Selleks hoitakse raamatukogu-noortekeskus avatud nädalalõputi ja õhtuti kella seitsmeni. Pikemad tööajad vajavad ka enam personali, kuivõrd raamatukogutöötajate hooleks jääb ka noortekeskuse tööl silma peal hoidmine. Kui palju aga töötajaid kokku tuleb, on esialgu veel lahtine.

Viimsi Marketi raamatukoguruumidesse on vald plaaninud mitmeid tegevusi, mis toetavad nii lugemisharjumuse tekkimist kui ka hoidmist ja kaasavad lugemisse terveid peresid.

Nii tuuakse raamatukokku lugemiskoerad, tehakse koostööd logopeedidega, tuuakse lasteni multimeediamängud, aga võimaldatakse ka tänapäevaseid lahendusi nägemishäiretega ja lugemisraskustega inimestele, nagu audioraamatud jm eriseaded, samuti kirjanduslikud arvuti- ja videomängud lugema ärgitamiseks. Vald kutsub ellu ka lugemisringid, kirjandus- jm omaloomingukonkursid, nutilaagrid ja jutuvestmise näiteks legosid kasutades.

Isegi õmblustuba ja multimeediastuudio majutatakse uutesse ruumidesse, kus hakatakse tutvustama IT-seadmeid ja õpetama tarkvara kasutamist nii e-raamatute loomiseks kui ka muusika ja filmide töötlemiseks.

Traditsioonilisema tegevuse poolelt on plaanis lugejate kohtumised nii kirjanike kui ka filmitegijate jm loovisikutega ning avalikud diskussioonid arvamusliidrite, ajakirjanike, poliitikute ja raamatukogukülastajate vahel. Lisaks kutsub vald ellu eesti keelt, kultuuri, kombeid ja igapäevaelu tutvustavad tegevused, nagu keelekohvik ja keeleõpet toetavad raamatukogutunnid muukeelsetele.

Lisaks panustab raamatukogu täiskasvanuharidusse, korraldades koolitusi näiteks õiguse, majanduse, keskkonnakaitse, kommunikatsiooni, tervise jm teemadel. Vanemaealistele õpetatakse arvutikasutust, et vähendada põlvkondlikku digitaalset lõhet.

"Võimalusi uute tegevuste väljaarendamiseks on palju, kuid kindlasti on selleks oluline vajalike seadmete - 3D-printerid, -skännerid, laserlõikurid, õmblusmasinad jm - olemasolu, algatusvõimelised juhendajad (ka vabatahtlikud) ja harjumine uue mõtteviisiga, et raamatukogu ei tähenda vaid raamatuid ja lugemist, vaid on ka täiskasvanute koolituse korraldaja, millegi uudse, eksperimenteerivaga tegelemist võimaldav nn tegevustubades, kohtumispaik kõigile," loetles Vaikla.

Abivallavanema kinnitusel tuleb raamatukokku ka vähemalt viis-kuus vaikset boksi, kus keskendumist vajavad inimesed saaksid rahus tööd teha. Kuivõrd näiteks Viimsi koolides on väikesed raamatukogud, siis hakkavad kindlasti ka õpilased oma koolitööks vajaliku kirjandusega seal tutvumas käima.

Inspiratsioon Soomest

Raamatukogu uue kontseptsiooni jaoks käis vallavalitsus jaanuaris Soome raamatukogudest inspiratsiooni ammutamas, kust on võtta palju näiteid noortekeskuste ja raamatukogude koostööst.

"Oleme uue raamatukogu loomisel võtnud eeskujuks Soome parimad praktikad, sest Soome on tunnistatud maailma kõige õnnelikumaks maaks ja üheks põhjuseks on kõrgel tasemel avalikud teenused, mille hulgas armastavad soomlased eelkõige oma raamatukogusid. Oma õppereisilt saime teadmise, et meil tuleb luua uue raamatukogu sisu, mis peab olema mobiilne ja paindlik, muutuma ja arenema ajas koos kasutajate vajadustega. Vähem statsionaarseid seinu ja rohkem liigutatavaid seinu ja ratastel mööblit, mis tagavad meile võimalikult mitmekülgse ja multifunktsionaalse ruumikasutuse. Lisaks kõigele eelnenule saime häid nippe ja mõtteid ja raamatukogu sisustuse ja materjalide osas," tutvustas Vaikla.

Raamatukogu ruumide ettevalmistusega tegeleb Viimsi Market, andes vallale ruumid üle juba valmis ruumi- ja valguslahenduse ning vaipadega, vald aga sisustab selle omalt poolt hanke korras ostetava mööbliga. Integreeritud ruumilahendus valmib arhitektuuribüroos Agabus Arhitektid.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: