Endist Briti sõjaväelast ootab Verise Pühapäeva tõttu mõrvasüüdistus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Clodagh Kilcoyne/Reuters/Scanpix

Endist Briti sõjaväelast ootab 1972. aastal Londonderrys nn Verisel Pühapäeval kahe inimese tapmise eest mõrvasüüdistus.

Riigiprokuratuur teatas, et kogutud on piisavalt tõendeid, et saata Sõdur F kohtu ette James Wray ja William McKinney mõrvade eest, vahendas BBC.

Samuti ootab teda süüdistus Patrick O'Donnelli, Joseph Frieli, Joe Mahoni ja Michael Quinni mõrvakatse eest.

1972. aasta 30. jaanuaril lasti kodanikuõiguste marsil maha 13 inimest. Seda päeva hakati kutsuma hiljem Veriseks Pühapäevaks, mis oli üks mustemaid päevi Põhja-Iiri konfliktis. Tulistamised tekitasid palju viha nii Derrys kui kaugemalgi.

Päeval, mil peeti 11 Verise Pühapäeva ohvri matuseid, põletas vihane rahvamass maha Briti suursaatkonna Dublinis.

Endisele sõjaväelasele viidatakse vaid kui Sõdur F-ile, sest kõigile sõjaväelastest tunnistajatele tagati uurimise käigus anonüümsus.

Riigiprokuratuur aga teatas, et veel 16 sõjaväelase ning kahe Iiri Vabariikliku Armee (IRA) liikme kohtu ette saatmiseks pole piisavalt tõendeid.

BBC õiguseksperdi Joshua Rozenbergi sõnul võib juhtum kohtus eelistungini jõuda üsna kiiresti. Rozenbergi hinnangul tuuakse Sõdur F Põhja-Iirimaal kohtu ette ning avalikustatakse ta nimi.

Rozenberg lisas, et Sõdur F võib öelda, et teda on koheldud ebaõiglaselt, arvestades seda, et teisi sõjaväelasi ei ole kohtu ette saadetud.

Briti kaitseminister Gavin Williamson ütles, et valitsus tagab Sõdur F-ile täieliku õigusliku toetuse, tasudes muuhulgas tema õiguskulud ning pakkudes sotsiaalabi.

"Me oleme tänu võlgu neile sõjaväelastele, kes teenisid vapralt ja kiiduväärselt, et tuua Põhja-Iirimaal rahu. Meie endiste sõjaväelaste heaolu on ülimalt tähtis," lisas minister.

Williamsoni sõnul töötab ministeerium välja meetmete paketti, mis aitaks tagada selle, et Briti sõjaväelasi ei kohelda ebaõiglaselt. Ta lisas, et valitsus reformib ka süsteemi, kuidas käsitleda vanu juhtumeid.

"Meie teenivad ja endised sõjaväelased ei saa elada pidevas kohtumõistmise hirmus," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: