Saarlased võivad edaspidi valida külavanemaks ka tallinlase või võrulase ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Saaremaa vald oma enam kui 400 külaga töötab välja uut külavanema statuuti, mis näeb muu hulgas ette võimalust, et külavanemaks võib olla iga Eesti vabariigi vähemalt 18-aastane kodanik, kel ei pea tingimata antud külaga seost olema.

Külavanema roll Eestimaa suurimas vallas on tähtis just seetõttu, et vajadusel oma küla soove, muresid või rõõme esindada. Pikalt ettevalmistatud eelnõu, mis kuu lõpus volikogus hääletusele läheb, näeb ette, et küla saab esindada lisaks külavanemale ka MTÜ külaseltsi näol või hoopis n-ö kandi vanem ehk mitme küla ühine vanem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas ka kohustust ei ole ehk küla võib edasi elada ka ametliku esindajata.

Küll on aga uudne see sõnastus, et külavanemaks võib saada 18-aastane Eesti vabariigi kodanik, kellel ei peagi tingimata olema mingit sidet antud külaga.

"Ma arvan, et küla asjadega peab ikka olema kursis inimene, kes on külaga rohkem seotud, kui on mingid probleemid, et saaks need jooksvalt kohe ära lahendada. Kui on inimene, kes asjast mitte midagi ei tea, siis on see ikka tiba keeruline," arvas Leedri külavanem Indrek Tiitson.

"Ühe muudatusettepanekuna tuli tõesti see mõte, et võib-olla on meil ka aktiivseid suvesaarlasi, kes ka vanema rolli rõõmsal meelel täidaks, kui kohalike inimeste hulgast seda ei leita," selgitas Saaremaa valla abivallavanem Kristiina Maripuu.

Samas peaksid külavanemat saama valida siiski rahvastikuregistrijärgsed külaelanikud.

Enne ühinemist oli Saaremaa küladest ainult pisut enam kui pooltel vanem valitud. Eestimaa 2015. aasta küla ehk Leedri külavanem siiski kinnitab oma küla näitel, et külavanemal on oluline roll külaelus.

"Keegi peab ju olema, kes seal eest veab ja utsitab. Ja muidugi, seljatagune jõud peab ka väga tugev olema," ütles Tiitson.

Maripuu hinnangul on külavanema roll suures omavalitsuses suurem kui kunagi varem.

"Kui me räägime sellest, mismoodi info võiks selle suure valla puhul liikuda, siis ma arvan, et kontaktisikuna vanema roll on juba tähtsam.

Lisaks Euoopa Parlamendi valimistele ootab seega saarlasi lähikuudel ees veel hulgaliselt külavanema valimisvõitlusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: