Maailmapanga presidendi kandidaadiks esitati ainult üks inimene ({{contentCtrl.commentsTotal}})

David Malpass.
David Malpass. Autor/allikas: Eric Piermont/AFP/Scanpix

Maailmapank kinnitas neljapäeval, et USA rahandusministeerium kõrge ametnik David Malpass on ainus kandidaat, kes nomineeriti organisatsiooni uueks juhiks.

Nomineerimine lõppes neljapäeva hommikul ja Maailmapanga juhatus teatas, et viib läbi ametliku usutluse ja langetab otsuse Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kevadisel kohtumisel 12.-14. aprillil.

Senine president Jim Yong Kim astus ootamatult tagasi 1. veebruaril, olles ametis olnud vähem kui poole oma viieaastasest ametiajast. See andis USA presidendile Donald Trumpile võimaluse nimetada selle juhiks oma kandidaat.

Malpass on 62-aastane rahandusministeeriumi rahvusvaheliste suhete eest vastutav ametnik ja häälekas rahvusvaheliste finantsasutuste kriitik, olles nimetanud nende laenamispraktikaid korrumpeerunuks. Samuti on ta nurisenud abi andmise pärast Hiinale ja teistele võrdlemisi heal järjel riikidele.

Maailmapanka on alates selle asutamisest pärast Teist maailmasõda juhtinud alati ameeriklased, samas kui selle sõsarinstitutsiooni IMF-i on alati juhtinud eurooplased.

Viimastel aastatel on arenevate majandusega riigid seda kirjutamata reeglit vaidlustanud, nõudes avatumat ja annetel põhinevat valimisprotsessi.

Kõik 189 liikmesriiki saavad kandidaate esitada, kuid seni on ainult korra on juhikohale nomineeritud mitteameeriklane.

Malpassi ja tema kvalifikatsioone on kritiseerinud teiste seas ka endised rahandusministeeriumi ametnikud, kes heidavad talle ette suutmatust näha ette globaalset rahanduskriisi ja hiljem alusetuks osutunud vastumeelt USA keskpanga rahapoliitikale.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: