Soome valimistel valmistuvad Rohelised supertulemuseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Soome Keskerakond eitab vaatlejate hinnanguid, nagu oleks peaminister Juha Sipilä valitsus tagasi astunud vaid selleks, et keskenduda valimiskampaaniale. Endise peaministri Matti Vanhase sõnul oli tagasiastumine rahva kindel nõue ebaõnnestunud sotsiaal- ja tervishoiureformi pärast. Rohelised valmistuvad supertulemuseks, ehkki aprillikuiste parlamendivalimiste võitu ennustatakse endiselt sotsiaaldemokraatidele.

Pea kaks järjestikust ametiaega peaminister olnud Matti Vanhanen on kindel, et tema parteikaaslase Juha Sipilä tagasiastumine ei olnud lihtsalt taktikaline samm. Vanhase sõnul oleks valitsuse ametissejäämine pärast sotsiaal- ja tervishoiureformi läbikukkumist toonud kaasa rahva õigustatud kriitika, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Võime teistpidi küsida, et kui valitsus ei oleks tagasi astunud, siis oleks opositsioon kogu valimiskampaania aja küsinud, et miks valitsus tagasi ei astu, kui tema tähtsaim uuendus teoks ei saa," ütles praegune Soome Keskerakonna parlamendisaadik Matti Vanhanen.

Soome tähtsaima päevalehe Helsingin Sanomat poliitika- ja majandustoimetaja Teemu Muhonen leiab, et sotsiaal- ja tervishoiureform kujuneb valitsuse tagasiastumisest hoolimata eelolevate eduskunnavalimiste üheks keskseks teemaks.

"Kui kaks suurt valitsusparteid, Keskerakond ja Koonderakond on valitsusest ja üheskoos kokku lepitud sotsiaal- ja tervishoiureformist lahti saanud, siis võivad nad nüüd rünnata ka teineteist," selgitas Muhonen.

Ilmselt just reformi ümber käinud tuliste parlamendidebattide tõttu pole parteide valimiskampaaniad Helsingis veel õiget hoogu sisse saanud ning linn on poliitikute reklaamplakateist tühi. Ka Soome rahvusringhäälingus alles algasid valimissaated. Muidugi loodavad kõik parteid, et just nende nimi valimistepäeva õhtul rahvusringhäälingu valimisennustused esimesena ette loetakse.

Roheliste juht Pekka Haavisto kinnitab, et vähemalt Helsingis peaks partei saavutama parima tulemuse, mis juba tagab neile uues eduskuntas tugeva positsiooni.

Rahvusvahelise Kliimapaneeli raport möödunud sügisest, kus rõhutati, kui tõsine on Maa keskmise temperatuuri tõus rohkem kui 1,5 kraadi võrra, tõepoolest äratas soomlased.

Võitku valimised kes tahes, valitsuskõnelused kujunevad raskeiks, sest suurparteide tulemustes väga suuri vahesid ei ennustata.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: