Võimud küsitlesid Lockerbie katastroofiga seoses endisi Stasi agente ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Šoti päästetöötajad ja uurijad Pan AM lennu 103 Boeing 747 kokpiti juures 23. detsembril 1988 Lockerbies
Šoti päästetöötajad ja uurijad Pan AM lennu 103 Boeing 747 kokpiti juures 23. detsembril 1988 Lockerbies Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Enam kui 30 aastat pärast Lockerbie katastroofi kinnitasid Saksa prokurörid neljapäeval, et küsitlesid Šoti uurijate palvel rünnakuga seoses endisi Ida-Saksamaa salapolitseinike.

Šoti prokuratuur tahab kindlaks teha, kas sotsialistliku Ida-Saksamaa salapolitsei Stasi oli seotud Lockerbie vandenõuga, mille taga oli Liibüa diktaator Muammar Gaddafi.

Berliini prokuratuur kinnitas Twitteris, et Šoti uurijad palusid asjaga seoses abi ja seetõttu küsitletakse Berliinis mitut arvatavat Stasi liiget. Rohkem detaile ei avaldatud.

Saksa uudisteagentuur DPA kirjutas, et prokuratuur sai vahemikus 28. juuni 2018 kuni 13. märts 2019 viis "Euroopa uurimistaotlust".

Meediakajastuste järgi on Berliinis ja selle lähistel Brandenburgi ja Saksi liidumaal küsitletud umbes 20 inimest. Ajakirja Bild andmeil on küsitletud umbes 70-80-aastased.

1988. aasta rünnak oli toona Ühendkuningriigi rängim terrorijuhtum. Šotimaal Lockerbie külas kukkus pommiplahvatuse järel alla USA-sse suunduv Pan Ami reisilennuk. Katastroofis hukkus 270 inimest, nende seas 11 külas olnud inimest.

Vastutuse rünnaku eest võttis 2003. aastal Liibüa, mis maksis ohvrite peredele 2,7 miljardit dollarit kahjutasu, osana meetmetest lepitada suhteid läänega.

Seni on Lockerbie rünnakus süüdi mõistetud ainult üks inimene, Liibüa luureametnik Abdel Bassit al-Megrahi, kes suri 2012. aastal endiselt oma süütust vandudes vähki. Gaddafi hukati aga 2011. aastal Liibüa kodusõjas.

Juhtumi uurimine on praeguseks takerdunud, kuid Stasi agentide küsitlemine võib anda sellele uue hoo, kuivõrd salapolitseid seostati rünnakuga vahetult pärast selle juhtumist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: