Uurimus: Vichy valitsuse juhil võis olla Alzheimeri tõbi ({{commentsTotal}})

Vichy juht Philippe Pétain kohtumas 1941. aastal koos Hermann Göringiga.
Vichy juht Philippe Pétain kohtumas 1941. aastal koos Hermann Göringiga. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Teise maailmasõja ajal Prantsusmaa lõunaosas natsisõbarlikku Vichy valitsust juhtinud marssal Philippe Pétain, kes pärast sõda kollaboratsionismi ja riigireetmise eest surma mõisteti, võis põdeda Alzheimeri tõbe, näitab värske uurimus.

Geriaatriaspetsialist professor Jean-Marie Serot on arvamusel, et Esimese maailmasõja kangelasena "Verduni lõviks" kutsutud kindral võis Alzheimeri all kannatada juba 1940. aasta juunis, kui Prantsusmaa sakslaste kätte langes.

Pétain oli 84 aastat vana, kui ta Vichy valitsuse peaministriks sai. Tema valitsus võttis vastu samasugused antisemiitlikud seadused nagu Saksamaal ja alustas aktiivset jahti juutidele.

Prantsusmaal võeti kinni ja saadeti kooduslaagritesse üle 72 500 inimese.

Professor Serot' ütles AFP-le, et üsna tõenäoliselt kannatas Pétain Alzheimeri all juba 1940. aastal võimule tulles ja alates 1942. aastast olid tal juba tõsised neurokognitiivsed häired.

Pétain mõisteti 1945. aastal surma, aga toonane president Charles de Gaulle andis talle armu ning muutis tema karistuse kõrge vanuse ja Esimeses maailmasõjas osutatud teenete eest eluaegseks vanglakaristuseks. 

Pétain paigutati Atlandi ookeani rannikul Yeu saarel asuvasse vanglasse, kus ta 1951. aastal suri. Selleks ajaks olid tal juba ilmnenud tüüpilised Alzheimeri tunnused, ütles Serot.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: