Euroopa uutele ohutusnõuetele vastavad autod võdistavad gaasipedaali ja hoiatavad kõrvaliste tegevuste korral ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nõuded uutele, alates 2022. aastast müügile tulevatele autodele.
Nõuded uutele, alates 2022. aastast müügile tulevatele autodele. Autor/allikas: Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjon kiitis heaks uued turvameetmed, millele peavad vastama alates 2022. aastast toodetavad autod. Selle abil loodetakse säästa nii autosõitjate, jalakäijate kui ka jalgratturite elusid.

90 protsenti kõigist liiklusõnnetustest juhtub inimese süül. Seetõttu loodab Euroopa Komisjon raskete õnnetuste ärahoidmisel abi uutest tehnoloogiatest.

Nõnda otsustati autotootjatele kehtestada uued ohutusnõuded, mis tuleb lisada kõigile alates 2022. aastast EL-is müüdavatele sõidukitele, veokitele või bussidele.

Uued autod peavad ootamatult tekkiva ohu korral asuma ise pidurdama, väristavad kiiruse ületamisel gaasipedaali, omavad alkolukku, salvestavad liiklusõnnetuse, omavad paremaid sõiduvöösid, mis peaksid ära hoidma rohkem raskeid tagajärgi, omavad peatumist nõudvat häiresignaali, omavad teed jälgivat tagumist kaamerat, hoiavad sõiduki automaatselt oma rajal ehk jälgivad teejooni, jälgivad rehvirõhku, hindavad sõidukijuhi väsimusastet ja kõrvalisi tegevusi ning omavad turvaklaasi, mis õnnetuse korral säästab kokkupõrkel jalakäijate ja jalgratturite elusid. Veokitel peab olema ka jalakäijate ja jalgratturite märkamise süsteem, mis hoiatab nii sõiduki kõrval kui ees liiklejate eest. Samuti väheneb pimenurk sõidukite külgedel, mis aitab teisi liiklejaid kergemini märgata.

Uued ohutusnõuded peaksid ära hoidma üle 25 000 liiklussurma ja 140 000 raske tervisekahjustuse EL-i riikides 2038. aastaks. See on suund 2050. aastaks seatud eesmärgile viia liiklussurmad ja rasked tervisekahjustused nulli.

Euroopa Parlamendi, Nõukogu ja Komisjoni kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusel kokku lepitud uued nõuded peavad Euroopa Parlament ja Nõukogu veel formaalselt heaks kiitma.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: