Pärnus laieneva tööstusala naabreid häirib pidev müra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pärnu linna servas järjest laieneva tööstusala läheduses elavaid inimesi häirib ööpäevaringne müra ning ühel perekonnal õnnestus riigikohtus ühe tehasehoone kasutusluba ka kehtetuks tunnistada. Elanikele teeb muu hulgas muret nende kinnivara hinna langus.

Jutt on Pärnu tööstuspiirkonnast, mis jääb Ehitajate teest raba poole. Konkreetne vaidlus puudutab Kodara tänavat, kuhu 14 aasta eest kerkis tehasehoone, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuna elamute läheduses tohib olla vaid müravaba tootmine, siis alguses see nii oligi ja Kodara 7 hoone sai nii ehitus- kui ka kasutusloa. Aga siis vajas tollal hoones tegutsenud ettevõte Kodara tänava poole ust. Selle ehitamise järel andis linn hoonele uue kasutusloa, aga elanikke selle arutamisse ei kaasanud.

"Jah, peab tunnistama tõesti, et kui me sellele uksele andsime kasutusloa, siis andsime tervele hoonele kasutusloa. Ja tänasel hetkel kohus on kasutusloa tühistanud ja sellel hoonel täna kasutusluba ei ole. Nüüd tuleb leida lahendus, kuidas see hoone, mis siin on päris ammu olnud, saaks edasi oma kasutust leida," rääkis Pärnu linnavalitsuse planeerimisosakonna juhataja Kaido Koppel.

Kuna kõige rohkem häirib elanikke ventilatsioonist tulev müra, ei tohiks torud olla suunatud majade poole.

"Kokkuvõttes me leidsime omanike ja naabritega suheldes, et ainuke õige tee tänasel hetkel on teha uus ehitusprojekt, mis annab kõigile selge arusaama, mis tuleb. Ja kui peaks tulema uus rentnik, siis nad juba teavad, et selle järgi tuleb toimetada," selgitas Koppel.

Praegu majas töötav Lasertool pole hoone omanik, vaid kolis sinna hiljuti. Vaidlusalust ust nemad ei kasuta ja sealt müra ei tule.

Linn saatis kolmapäeval hoone omanikule kirja, pakkudes variante, kuidas probleem lahendada.

Elanikele teeb riigikohtu otsus rõõmu.

"Mina olen väga õnnelik selle üle, et riigikohus tegi tasakaaluka ja kaalutletud otsuse selle kohta. Lõpuks ometi me saime õiged suunad, kuspoole see tegevus peab olema," ütles tehasehoone naaber Aivar Harkmaa.

Tegelikult tõdeb perekond, et õieti pole see kant juba ammu elamiseks sobilik, sest järjest kerkib uusi tööstushooneid. Oma kinnisvara nad müüa ei saa, sest keegi lihtsalt ei osta.

Harkmaa arvab, et linn on seda kanti arendades algusest peale valesti käitunud, sest tööstust lubades oleks elanikelt tulnud maa ära osta või sundvõõrandada. Linn ei taha sellest kuuldagi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: