Brunei uus karistusseadustik tekitab maailmas proteste ({{commentsTotal}})

Brunei sultani 69. sünnipäev.
Brunei sultani 69. sünnipäev. Autor/allikas: Ahim Rani/REUTERS

USA ja Euroopa mitmed muusikud ja näitlejad protesteerisid reedel meedias ja sotsiaalmeedias teravasõnaliselt Brunei värske seaduse vastu, mis ähvardab homoseksuaale surmanuhtlusega.

Abielurikkumist ja seksi samasooliste vahel hakatakse Bruneis peatselt karistama kividega surnuksloopimisega, teatasid väikeriigi võimud kolmapäeval.

Maavarade poolest rikka ning ranget šariaadiseadust jõustava Brunei sammu mõistsid koheselt karmilt hukka inimõigusorganisatsioonid.

Teiste seas kutsus näiteks USA näitleja George Clooney üles boikoteerima Brunei omanduses luksushotelle.

"Iga kord, kui me külastame või korraldame üritusi mõnes nende hotellidest, topime me samal ajal raha nende meeste taskusse, kes on valinud oma kodanike kividega surnuksloopimise või -peksmise," kirjutas Clooney meelelahutusväljaandes Deadline.

Clooney pidas silmas Dorchester Collection hotelliketi majutusasutusi Ühendriikides, Suurbritannias, Prantsusmaal ja Itaalias. Hotellide omanikus on ettevõte Brunei Investment Agency, mis on otseselt seotud sultan Hassanal Bolkiahiga.

Brunei prokuratuuri teatel jõustuvad uued karistused 3. aprillil. Esmakordselt teatati karmide karistuste seadustamise kavatsusest 2013. aastal, kuid nende jõustamist on edasi lükatud juriidiliste üksikasjade väljatöötamise ajaks ning inimõiguslaste vastuseisu tõttu, kirjutas AFP.

Kagu-Aasia sultanaat jõustab ametlikult terve uue karistusseadustiku, mis näeb näiteks varguses süüdimõistetud inimestele ette ka jäsemete maharaiumist.

Homoseksuaalsus on Bruneis juba ebaseaduslik, kuid uute seaduste järgi hakatakse seda karistama hukkamisega. Seadus puudutab ainult moslemeid.

Varguse puhul raiutakse esimese rikkumise korral maha süüdimõistetu parem käsi, teise rikkumise korral vasak jalg.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: