"AK. Nädal": möödus 30 aastat NSV Liidu esimestest vabadest valimistest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

26. märtsil 1989. aastal toimusid toonases Nõukogude Liidus esimesed mitme kandidaadiga rahvasaadikute kongressi valimised. "Aktuaalne kaamera. Nädal" meenutas, kuidas see kongress õige pea oma otsa leidis ja kuidas aitas kaasa Eesti iseseisvumisele.

NSV Liidu Rahvasaadikute Kongress oli mõeldud nõukogude kodu Brežnevi-järgseks tuulutamiseks, kuid puhus kogu maja laiali. Napi aastaga - 1989. aasta kevadest, kui kongressi liikmed valiti, kuni 1991. aasta septembri alguseni, kui see kogu laiali läks, tunnustas Nõukogude Liit Balti riikide iseseisvust, et seejärel aasta lõpus ise laguneda. Rahvasaadikute kongress oli suure kodumaa demokraatlikele jõududele ühtlasi polügooniks ja lahinguväljaks.

"Juba esimene päev, kus see kongress kokku tuli, oli niisugune, nagu keegi ei olnud osanud ette näha. Kui üks mees läks pulti ja ütles, et nüüd ma kutsun kõiki üles korraldama leinaseisaku Gruusia veresauna ohvritele. Ja kõik 2250 inimest tõusid püsti ja olid minutilises leinaseisakus," rääkis NSV Liidu Rahvasaadikute Kongressi delegaat Siim Kallas.

Kongressi valimised toimusid 26. märtsil 1989. Need olid esimesed vabad valimised Nõukogude Liidus. Eelnenud oli tõeline valimiskampaania. Ehkki see oli teistsugune kui tänapäeval.

"Kõige suurem erinevus oli siis, et sel ajal ei olnud igasuguseid netiportaale," nentis kongressi delegaat Ignar Fjuk.

"Põhilised valimisüritused olid kohtumised inimestega. See tähendab, et rahvarohked kohtumised inimestega. Mina kandideerisin Rakvere põhja valimisringkonnas - pool Lääne-Virumaad tänast. Ja kogu see kampaania oligi käimine ühelt kohtumiselt teisele," meenutas Siim Kallas.

2250 delegaati üle terve Nõukogude Liidu polnud kunagi näinud elusat demokraatiat. Suur osa neist ei tahtnud demokraatiast midagi teada. Üsna pea jagunes kongress vanameelseteks ja demokraatideks. Viimased koondusid nn regioonidevaheliseks saadikugrupiks. Sellesse kuulusid ka Balti saadikud.

"Meie puhul olid kõige olulisemad Eesti IME ja teine oli MRP salaprotokollide tunnistamine. Kui õhkõrnalt läks jutt nende peale, siis kongresside saalis vallandus agressiivne äge mõmin ja karjumine," selgitas Fjuk.

Demokraadid osutusid algatusvõimelisemateks ning kuraasikamateks. Õnneks suhtusid nad Balti püüdlustesse soosivalt. Nende toel teostus alguses Balti liiduvabariikide majanduslik iseseisvus, seejärel aga Molotov-Ribbentropi sobingu hukkamõist ja kehtetuks tunnistamine. Ning tänu neile juurdus leppimine sellega, et Balti riigid tuleb vabaks lasta.

"Nende üks pooljumal oli ju [Aleksandr] Solženitsõn. Ta ei olnud küll kongressis, aga kes väga palju üldist olustikku mõjutas. Solženitsõni seisukoht oli, et Baltikum peab minema," sõnas Kallas.

"Mingil moel juhtus nii, et ka [Mihhail] Gorbatšov hakkas flirtima meiega. Talle hakkas meeldima kuidagi see teistsugusus. Ta tahtis muuta seda suurt nõukogude süsteemi, aga ta ei märgand, et ühel hetkel ta läks selle süsteemi muutmisega nii kaugele, et ta kaotas kontrolli," lausus Fjuk.

Siim Kallas ütles, et suurima pettumuse valmistas liidule, eelkõige aga Venemaale Ukraina, kui valis iseseisvuse tee.

"Ukraina on ikka suur ja tähtis ja Ukraina on ju tegelikult Venemaa algus. Ja see on ülivalus Venemaale ka täna!" tunnistas Kallas.

Rahvasaadikute kongress muutus 1991. aastal. Nomenklatuur toibus ning hakkas partei juhtrolli tagasi haarama. Õhk sumbus, meeleolu läks süngeks.

"Ma kujutan ette, et selle kongressi ime seisneski just selles, et seal kadus ära nö varasem parteiline juhtimine. Et ta läks loominguliseks, isetegevuslikuks," arvas Fjuk.

Augustis 1991 oli putš, seejärel Balti riikide iseseisvuse väljakuulutamine ja tunnustamine. Ent see on juba teine lugu. NSV Liidu Rahvasaadikute Kongress oli toonaste demokraatlike jõudude tormi ja tungi oluline osa. Ja režiimi luigelaul.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: