Halduskohtu otsus jättis Nabala-Tuhala kaitseala alles ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1554201240000 | amCalendar}}
Tuhala nõiakaev
Tuhala nõiakaev Autor/allikas: Reet Sepp/minupilt.err.ee

Tallinna halduskohus jättis esmaspäevase otsusega rahuldamata kaevandusfirma AS Riverito (endine Merko Grupp) kaebuse, millega sooviti, et kohus tühistaks kas tervikuna või osaliselt vabariigi valitsuse 2014. aasta määruse, millega loodi Nabala-Tuhala looduskaitseala.

Riverito soovis valitsuse määruse tühistamist, sest ettevõtte hinnangul jäeti kaitseala moodustades ja kaitse-eeskirja kehtestades arvestamata paljude asjaoludega, sealhulgas sotsiaalmajanduslike ja maavarade kättesaadavuse mõjudega.

Kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ütles, et kohtu hinnangul ei jätnud vabariigi valitsus määruse menetlemisel hindamata sotsiaalmajanduslikke mõjusid ega mõjusid maavarade kättesaadavusele ja nende kasutamise jätkusuutlikkusele.

"Maavaravaru kaevandamine ei ole ainus ja peamine keskkonna säästliku kasutamise näitaja. Kui maavara kaevandamisega seatakse ohtu või hävitatakse teised loodusvarad ja -väärtused, ei saa sellist tegevust kuidagi nimetada säästlikuks keskkonna kasutamiseks. Kaitseala moodustamise eesmärk on just säilitada kõiki loodusvarasid ja -väärtusi. Selle näol ongi tegu keskkonna säästliku kasutamisega. Keskkonna säilitamise eesmärki silmas pidades võetavaid meetmeid ei ole kohane võrrelda maavarade kaevandamisel saadava tuluga. Eelkõige tuleb hetkel silmas pidada siiski looduskoosluste säilitamist ja võimalusel taastamist," märkis kohus oma otsuses.

Vilu ütles, et apellatsioonkaebuse võib esitada Tallinna ringkonnakohtule hiljemalt 2. mail.

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse valdkonna nõunik Hanno Zingel ütles ERR-ile, et halduskohtu otsus on igati tervitatav.

"Tallinna halduskohtu otsus, mis seab esiplaanile väärtuslike looduskoosluste säilitamise Nabala-Tuhala looduskaitsealal ja kinnitab meie arusaama, et kaitseala moodustamine oli vajalik, on igati tervitatav. On selge, et kaevandamine siinses tundliku veerežiimiga piirkonnas seab ohtu väärtuslikud madalsood, metsad ja allikad ning neile omased loomad ja taimed," rääkis Zingel.

 Vabariigi valitsus moodustas 2014. a novembris tehtud otsusega Nabala-Tuhala looduskaitseala, et ühendada tervikuks mitmed varem kaitse alla võetud alad ja tagada terviklik kaitse tundliku veerežiimiga piirkonnale, kus lubjakivi kaevandamise vastu tundsid huvi mitmed ettevõtted. Kaitseala pindala on 4628,7 ha, sellest 1044,4 ha oli juba varem kaitse all.

Riveritole pakub huvi Nõmmküla karjääriala, mis asub kaitseala loodeosas.

Vaatamata kaitseala kehtestamisele, mis tähendas automaatset kaevandamisekeeldu, on Nabala lubjakivimaardlast üritanud kaevandamisluba saada läbi kohtute ka AS Kiirkandur ja Paekivitoodete Tehase OÜ, kuid nende taotlusi kohtud ei rahuldanud ja kohtuotsused jõustusid vastavalt 17. märtsil 2016 ja 22. mail 2017.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: