Uuringuspetsialist: Eestis ei ole lausvaleuudist lihtne teha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis ei ole lihtne teha lausvale uudist, kuid levima on hakanud poliitilised pooltõed, ütles Kantar Emori uuringuspetsialist Kaisa Esko.

"Nii palju kui ma ise olen ringi liikunud meediamaastikul, siis mulle on jäänud selline mulje, et tegelikult Eestis ei ole väga kerge teha sellist lausvaleuudist. Aga mis meil tundub olevat väga populaarne, on poliitilised pooltõed, poolvaled, mida nagu otseselt ei saa ka faktiliselt kontrollida alati ja need jäävadki niimoodi õhku. Aga läbi nende on väga lihtne inimeste ja ka valijatega manipuleerida," rääkis Esko ETV saates "Suud puhtaks".

Tema sõnul on just pooltõdede ja -valede tõttu keeruline täpselt öelda, kui palju valeinfot Eestis levib.

Tartu ülikooli kommunikatsiooniuuringute professor Triin Vihalemm tõi välja, et Eestis on hakanud ka ilmnema teatav tüdimus valest.

"Me võime alati ju vaadata muidugi seda, kuhu läheb siis see peavool või mass, aga on selliseid innovatiivseid nišše. Näiteks osa inimesi ka tegutseb selle nimel, et näiteks korrigeerida valesid ja saadab ka toimetustesse - võib-olla mõnikord puudutavad need mingeid keelekorrektuure, mõnikord faktikorrektuure," rääkis Vihalemm.

"Täpselt samamoodi võib näha uue trendina seda, et kui varem oli sotsiaalmeedia suur paelus see, et ta tundus kuidagi autentsem - inimesed ise postitavad midagi, enda tehtud pildid, oma arvamused -, siis praegu on ikkagi see skepsis autentsuse suhtes hakanud üsnagi levima. Nii et me võib-olla praegu lihtsalt nagu loksume natuke - kui me räägime sellest innovatsiooni leviku kõverast - selles peavoolus, aga samal ajal on auditooriumis ilmunud terve rida selliseid innovatiivse käitumise nišše," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: