G7 kutsus suurendama naiste rolli konfliktide lahendamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: EPA/Scanpix

Maailma juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 välisministrid kutsusid laupäeval andma naistele konfliktide lahendamises suuremat rolli, öeldes, et naiste osavõtul sõlmitud rahulepped jäävad suurema tõenäosusega püsima.

G7 välisministrid kutsusid Prantsusmaa põhjaosas Dinard´is peetud kahepäevase kohtumise järel tehtud lõppavalduses ka mobiliseerima jõupingutusi üle kogu maailma "seksuaal- ja soopõhise vägivalla ärahoidmiseks konfliktides".

"Naised istuvad harva läbirääkimistelaua taga," nähtus lõppavaldusest, mille järgi hõlmavad rahulepped harva naiste inimõiguste kaitsmise sätteid.

"Samal ajal teame, et kui naised on tähendusrikkamalt kaasatud ja etendavad rahuprotsessides mõjukamat rolli, jäävad rahulepped suurema tõenäosusega püsima," seisis avalduses.

ÜRO naisteagentuuri andmetel moodustasid naised suurtes rahuprotsessides aastatel 1990-2017 rahuvahendajatest vaid kaks, läbirääkijatest kaheksa, tunnistajatest ja allakirjutanutest vaid viis protsenti.

Prantsusmaa on seadnud soolise võrdõiguslikkuse oma G7 eesistumise päevakorra tippu. Välisministrite lõppavaldusse ei jõudnud aga plaan luua uues mehhanism, mis hoiataks seksuaalvägivalla kui sõjarelva kasutamise eest.

Prantsuse välisministri Jean-Yves Le Driani sõnul leppisid seitse tööstusriiki kokku teekaardis mehhanismi vastuvõtmiseks.

Ministrid lubasid tugevdada koordinatsiooni "naiste osaluse toetamiseks rahuprotsessides muuhulgas läbirääkijate, vahendajate ja rahuloojatena".

Rahvusvaheline kogukond peab olema "mobiliseeritud ära hoidma seksuaal- ja soopõhist vägivalda konfliktides", kuid aitama senisest paremini ka ellujääjaid ja konfliktides esinenud seksuaalvägivalla tulemusena sündinud lapsi, seisis kohtumise lõppavalduses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: