Kevadtööd elektriliinide lähedal tekitavad elektrikatkestusi ({{commentsTotal}})

Elektriliinid
Elektriliinid Autor/allikas: ERR / Margus Muld

Igal kevadel suureneb juhtumite arv, kus elektriliinide läheduses põhjustavad inimesed raie- või kaevetööde tegemisel tuhandetele elektritarbijatele katkestusi, seades samal ajal ohtu ka oma elu.

Selle aasta esimese kolme kuu jooksul on Elektrilevi võrgus esinenud üle 30 rikke seoses kaevetööde ja puude langetamisega liinidele. Kokku on seesugused juhtumid tekitanud elektriaktkestusi rohkem kui 2000 kliendile. Elektrilevi võrguvarude üksuse juht Taavi Janno ütles ERR-ile, et võrreldes eelmise aasta sama ajaga on liinilõhkumisi küll oluliselt vähem, kuid inimestel tuleks siiski olla veidi hoolsamad ja tähelepanelikumad.

"Kaevetööde tegemisel peab eelnevalt kooskõlastama võrgu ettevõtjatega nende trasside läheduses tehtavad tööd või trasside peal tehtavad tööd - kas siis jäetakse kooskõlastused tegemata või arvatakse, et on piisav vahemaa, et see kaevetöö ei avalda mõju sellele seal läheduses olevale trassile. Ja on ka lohakuse poole pealt see, et meil on nõue kaevata käsitsi, kuid kiputakse ikkagi koppadega väga lähedale minema ja on juhtumeid, kus siis vigastatakse," rääkis Janno.

Ta lisas, et kooskõlastus on vaja teha võrguettevõttega ka siis, kui tegemist on raietöödega. Silmas tuleb siinkohal pidada, et raietööde korral on erinevad liinikatisevööndid, mis sõltuvad liini pingeastmest:

"Näiteks madalpinge puhul on see kaks meetrit, keskpinge puhul siis 10 kwh on juba 10 meetrit. Ja lisaks on seal siis veel mehhanismide kõrgusenõue, ehk et ei sõidetaks siis juhtmetesse sisse."

Reeglite eirajatele on Janno sõnul võimalik välja kirjutada ka trahv, mis üldjuhul tähendab kahjunõude esitamist nende kulude hüvitamiseks, mis näiteks elektririkke tõttu tekkinud on. Näitena toob Janno selle aasta veebruarist ühe juhtumi Muhu saarelt.

"Tehti raietöid ja lasti suur puu liinile, mille tulemusena murdus siis betoonpost. Kahjuks oli seal see pinnas hästi raske, vesine ja ligipääsetavus oli keeruline, mille tõttu siis kogu selle rikke kõrvaldamine kestis siis lõpuks 13 tundi, nii et need kliendid, kes seal taga olid, oli see päris halb kogemus nende jaoks."

Seoses puude langetamisega ja kaevetöödega esines eelmisel aastal Elektrilevi võrgus kokku üle 200 rikke, mis põhjustas elektrita jäämist ligikaudu 53 000 kliendile.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: