Erik Moora: Eesti inimestel pole Kaljulaidiga isiklikku tunnetust tekkinud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti inimestel ei ole tekkinud inimlikku ja isiklikku tunnetust oma ametiaja poole peale jõudnud president Kersti Kaljulaidiga, küll aga on president olnud silmatorkavalt hea rahvusvahelisel areenil, ütles Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora.

Moora võttis "Ringvaates" kokku president Kersti Kaljulaidi senise ametiaja. Moora sõnul ei tunne Eesti inimesed Kaljulaidi siiani väga hästi.

"Me oleme saanud teda tundma õppida paljude intervjuudega - ta on tõesti andnud sadu intervjuusid -, ta on pidanud ka suure hulga kõnesid, aga ma arvan, et mingisugune isiklik, inimlik tunnetus on väga paljudel puudu. Ta on tõesti sõitnud palju mööda Eestimaad, käinud maakondades, käinud kohalikes omavalitsustes inimestega kohtumas näost-näkku. Eks nendel kõigil, kes nendes kohtades on, ma arvan, on mingisugune tunnetus olemas," rääkis Moora.

"President on inimesena ratsionaalne, argumendid, hästi süsteemne, põhjalik jne. /.../ Aga mõnele inimesele sobib lihtsalt kuidagi isiklikum, vahetum, avatum, vähem privaatsust väärtustav stiil. Võib-olla see osa jääb kohtumistest mõnikord puudu. Aga teistpidi on ta hästi lihtne - liigub inimeste seas, põlastab mingeid privileege, eelistusi või mingeid eelisjärjekordi, kõike seda õukondlikku, mis tõstaks teda kõrgemale. Sellest ta lugu ei pea. See toob teisest küljest teda inimestele lähemale," lisas Moora.

Kui president Toomas Hendrik Ilvese perekonna tegemistest teadis avalikkus tihtipeale väga palju, siis Moora hinnangul on see Kaljulaidile olnud võib-olla ka hoiatav eeskuju.

Moora hinnangul on aga rahvusvahelises suhtlemises teinud Kaljulaid üle ootuste soorituse.

"Ta tunneb ennast rahvusvahelises maailmas hästi. Ta mõjub selles mõttes hästi, et ta on väga põhjalikult ette valmistunud, ta alati räägib asjast, tunneb teemasid detailideni, ta ei tee üldiseid deklaratsioone ja ta on suutnud luua paljude riigijuhtidega seetõttu väga hea kontakti. Mitte ainult riigijuhtidega, vaid ka inimestega, keda ta kohtab võib-olla ainult 20 minutiks. Seda tuleb kiita. Ja vesteldes Eesti välispoliitika vedajatega, nemad ka ütlevad, et tõesti, ka konverentsidel ja foorumitel on ta silmatorkavalt hea. Just sisepoliitiline mõju ja suhe rahvaga, seal pigem on võib-olla küsimärke," selgitas Moora.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: