G20 finantsjuhid ennustavad maailmamajanduse kasvu peatset taastumist ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: STR/AFP/Scanpix

Maailmamajandus saab lühikesest mõõnast välja hiljem sel aastal, arvavad G20 riikide finantsjuhid.

Üleilmsed finantsjuhid, kes tulid Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ja Maailmapanga kevadistelt kohtumistelt, olid ühel meelel, et üleilmse majanduse hoog on tänavu pidurdunud. Samas ootavad nad kasvu kiirenemist 2019. aasta teises pooles, kuna keskpangad plaanivad intressimäärasid lõdvemaks lasta.

G20-sse kuulub 19 riiki ja Euroopa Liit. Koos hõlmavad osalejad 80 protsenti maailma sisemajanduse koguproduktist (SKP).

"Peame meeles hoidma kaubanduspingete ägenemist," lausus Jaapani rahandusminister Taro Aso ajakirjanikele reedel. Jaapan on praegu G20  eesistujariik.

G20 teatas reedel, et maailmamajanduse kasv takerdus eelmise aasta lõpus ja selle aasta algul kaubanduspingete suurenemise, finantsturgude ebastabiilsuse ning suurenevate intressimäärade tõttu.

IMF kärpis maailmamajanduse kasvu prognoosi eelmise aasta 3,6 protsendilt tänavu 3,3 protsendile. See on aeglaseim pärast 2009. aasta majanduskriisi. Samas ennustab IMF, et kasv naaseb 3,6 protsendile 2020. aastal.

Jaapani keskpanga juht Haruhiko Kuroda ütles ajakirjanikele, et G20 ametnike hinnangul muudab IMF kasvuprognoosi väga tõenäoliselt, kuid kasvu kiirendamiseks peavad tegutsema kõik riigid.

Prognoosijad muretsevad USA-Hiina kaubandusvaidluse pärast. Maailma kaks suurimat majandust kehtestasid teineteise kaupadele tollitariifid 350 miljardi dollari väärtuses. Vaidluse keskmes on USA etteheide, et Hiina väänab Ameerika tehnoloogilise ülemvõimu õõnestamiseks tema firmade käsi ja kasutab nende vastu ebaseaduslikke vahendeid. Nende seas on firmade kohustus anda üle kaubandussaladused ning kübervargus.

Finantsturud on tänavu pöördunud tõusule lootuses, et riigid suudavad olukorra lahendada.

Changyong Rhee, IMF-i Aasia ja Vaikse ookeani riikide osakonna juht ütles reedel briifingul, et turud võivad pöörata taas langusesse, kui läbirääkijad olukorda ikkagi lahendada ei suuda. Lisaks hoiatas ta, et USA-Hiina kaubanduslepe võib tekitada uusi probleeme.

Kui Hiina nõustub importima USA-st rohkem, nagu paljud ootavad, siis võib see toimuda teiste Hiinaga äri tegevate riikide arvelt. Lisaks muretseb Rhee, et Hiina võib anda USA firmadele eelisligipääsu, millega õõnestatakse kaubandust teiste riikidega ning mille järel tekivad ulatuslikumad mured vabakaubanduse tuleviku pärast.

Rhee sõnul võib USA-Hiina kaubandusrahu osutuda üürikeseks, kui riigid ei suuda sõlmida kauaaegset lepet, mis nõuab Pekingilt paremat intellektuaalse omandi kaitset ning teisi majandusreforme.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: