Möödunud jahiaastal kütiti rekordarv kitsi ja hirvi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Metskitsed Autor/allikas: Minupilt.err.ee/Kaido Saar

Võrreldes paari viimase aastaga saavutas tänavu rekordtaseme metskitsede ning punahirvede küttimine, selgub keskkonnaagentuuri avaldatud 2018/2019 jahihooaja küttimisandmetest. Seevastu hunte ning metssigu kütiti varasemast vähem.

Nii punahirve kui metskitse küttimismahu suurenemine on seotud nende liikide arvukuse suurenemisega ning vajadusega arvukuse tõusu jätkumist oluliselt piirata, selgitas keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Eelnenud jahihooaegadega võrreldes märksa tagasihoidlikum oli suurulukite osas huntide ja metssigade küttimine. Keskkonnaagentuuri eluslooduse juhtivspetsialist Rauno Veeroja sõnul kütiti veel 2017/2018 jahihooajal Eestis 104 hunti, mulle aga vaid 67. "Hundi küttimismahu langetamine on tingitud arvukuse langusest, mida saab seostada huntide seas laialdaselt levinud kärntõve tõttu oluliselt langenud juurdekasvu näitajatega, aga ka küttimise negatiivsete mõjudega," selgitas ta.

Kütitud metssigade arv, mis on võrreldes 2015. a jahihooajal saavutatud rekordtasemega langenud ligemale seitse korda, on tingitud sigade Aafrika katku (SAK) levikust ning osalt ka SAKi tõrjumiseks rakendatud intensiivsema metssigade küttimisega kaasnenud arvukuse drastilisest langusest.

Veeroja sõnul on metsanotsude küttimismaht langenud eelkõige läänepoolsetes maakondades. "Kesk- ja Kagu-Eestis, kus metssea arvukus on hakanud taas suurenema, jäi 2018. aastal kütitud metssigade arv jäänud 2017. aasta tasemele ja kohati isegi suurenes," ütles ta.

Väikeulukitest kütiti eelnevate aastatega võrreldes oluliselt enam šaakaleid. Kokku kütiti 75 šaakalit, mida on üle kahe ja poole korra enam kui eelneval kahel aastal. Šaakali küttimise suurenemist võib seostada nii šaakali arvukuse tõusu kui ka jahimeeste oskuste paranemise ja huvi suurenemisega selle liigi jahipidamisel.

Viimase kümne aastaga madalaimale tasemele jäi kütitud kährikkoerte arv, mis on seostatav asurkonnas laialt levinud kärntõve ja metssigade talvise lisasöötmise olulise piiramisega kaasnenud arvukuse langusega, teatati keskkonnaagentuurist.

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: