Europarlament kiitis "vilepuhujate" kaitse seaduse heaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Parlament Strasbourg'is.
Euroopa Parlament Strasbourg'is. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Euroopa Parlament kiitis teisipäeval heaks uued EL-i eeskirjad, mille eesmärk on tagada parem kaitse inimestele, kes avaldavad töökohas omandatud teavet illegaalsetest tegevustest.

Uued normid EL-i eeskirjade rikkumistest teatajate ehk niinimetatud vilepuhujate kaitseks hõlmavad valdkondi nagu riigihanked, finantsteenused, rahapesu vältimine, tuumaohutus, rahvatervis ja andmekaitse.

Normidega, mille osas saavutati EL-i Nõukoguga kokkulepe märtsis, luuakse turvalised teavitamiskanalid nii erasektori organisatsioonides kui ka avaliku sektori asutustes.

Samuti on võimalik rikkumistest teavitada EL-i institutsioone ja asutusi. Kui asutusesisese teavitamiskanali kaudu rikkumisest teavitamisele ei reageerita piisavalt ja rikkumisest teavitav isik edastab info rikkumisest avalikkusele, säilitab ta normidega ette nähtud kaitse.

Samuti kehtestatakse kaitsemeetmed, et kaitsta rikkumistest teatavaid isikuid, neid abistavaid isikuid ja sugulasi ähvardamise, vallandamise ning muu kättemaksu eest.

Liikmesriigid peavad tagama, et rikkumistest teatajatel on tasuta ligipääs sõltumatule informatsioonile ja nõustamisele rikkumistest teavitamise menetluste kohta.

"Skandaalid nagu Luxleaks ja Panama paberid on näidanud, kui ebakindel on vilepuhujate olukord täna. Euroopa Parlamendi valimiste eel saadab parlament selge signaali, et on kuulnud kodanike muret ja toetab kaitsemeetmete tugevdamist, et tagada nende ja rikkumistest teavitajate turvalisus," märkis Raportöör Virginie Rozière.

Eeskirjad vajavad jõustumiseks EL-i Nõukogu ametlikku heakskiitu. Liikmesriikidel on seejärel kaks aastat direktiivi rakendamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: