Meedia: Uus IRA võttis vastutuse Põhja-Iiri ajakirjaniku tapmise eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1555993260000 | amCalendar}}
Politseinikud uurimas ja kogumas ajakirjaniku tapmispaigast asitõendeid.
Politseinikud uurimas ja kogumas ajakirjaniku tapmispaigast asitõendeid. Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Iiri teisitimõtlejatest omakaitserühmitus Uus IRA (NIRA) võttis meediale tehtud avalduses vastutuse Põhja-Iiri ajakirjaniku Lyra McKee tapmise eest eelmisel nädalal Londonderrys puhkenud rahutuste ajal.

Avalduses väljaandele Irish News vabandas NIRA "täielikult ja siiralt Lyra Mckee surma pärast tema elukaaslase, perekonna ja sõprade ees". 

Iiri lehe sõnul kasutas rühmitus tunnustatud koodnimetust. 

McKee lasti maha eelmisel neljapäeval Londonderrys puhkenud rahutuste ajal. Politsei teatel seisis McKee politseiauto kõrval, kui kuul teda pähe tabas.

Võimud on teatanud, et kahtlustavad tapmises NIRA-d. 

Vägivald puhkes enne lihavõtete nädalavahetust ajal, mil Põhja-Iiri vabariiklased tähistavad 1916. aasta Briti võimu vastase ülestõusu alguse aastapäeva.

NIRA tunnistas teisipäeval vastutust McKee surma eest, kuid õigustas oma tegevust sellega, et ajakirjanik tapeti rünnaku käigus "vaenlase jõududele".

Rühmitus süüdistas politseid tema surmale eelnenud rahutuste provotseerimises. 

"Vaenlase ründamise käigus sai Lyra McKee traagiliselt surma vaenlase jõudude kõrval seistes," seisis avalduses. 

Rühmitus teatas ka, et saatis oma "vabatahtlikud" Londonderry Creggani piirkonda pärast "hambuni relvastatud Briti kroonijõudude sissetungi".

Põhja-Iiri kuus erakonda - nende seas rivaalitsevad unionistid ja vabariiklased, kes ei ole suutnud rohkem kui kahe aasta jooksul piirkondlikku valitsust moodustada - tegid McKee surma järel harvaesineva ühisavalduse. 

"See oli mõttetu ja viljatu tegu eesmärgiga hävitada viimase 20 aasta edu, millel on rahva toetus," seisis avalduses. 

Ajakirjaniku tapmisega seoses peeti kinni naine

Põhja-Iirimaa politsei teatas teisipäeval, et pidas kinni 57-aastase naise, keda seostatakse ajakirjanik Lyra McKee tapmisega.

Naine peeti kinni terrorismiseaduse alusel, lisas politsei.

Kaks varem kinni peetud teismelist lasti süüdistust esitamata vabaks.

1998. aasta Suure Reede rahuleppega lõppes Põhja-Iirimaal 30 aastat kestnud vägivald Briti kroonile lojaalsete protestantide ja Iirimaaga liitumist nõudvate vabariiklaste vahel, milles osales ka Briti sõjavägi.

Konfliktis hukkus umbes 3500 inimest, paljud neist Iiri Vabariikliku Armee (IRA) käe läbi, mis teatas 2005. aastal relvastatud vastupanu lõpetamisest. 

NIRA on üks mitmest teisitimõtlejatest vabariiklaste omakaitserühmitusest, mis on olnud vastu üleminekule vägivallatutele taktikatele ühendatud Iirimaa saavutamiseks. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: