Guterres: poliitilised sammud kliimamuutuse vastu on lahjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: DAVID ROWLAND/AFP/Scanpix

Uus-Meremaad külastav ÜRO peasekretär Antonio Guterres ütles pühapäeval, et poliitilised sammud kliimamuutuse vastu võitlemiseks jäävad üha lahjemaks.

Guterres on ringreisil Vaikse ookeani lõunaosa riikides, et arutada kliimamuutuse teemadel. Väiksed saareriigid on kliimasoojenemise võitluses esirinnas ning neil on selles küsimuses kõige rohkem kaalul, ütles Guterres.  

"Me näeme kõikjal selgelt, et me oleme graafikust maas Pariisi leppes paikapandud eesmärkide täitmisel," sõnas ÜRO peasekretär ühisel pressikonverentsil Uus-Meremaa peaministri Jacinda Arderniga.  

"Paradoks on selles, et mida halvemaks asjad maailmas muutuvad, seda lahjemaks muutuvad poliitilised sammud," lausus ta, nimetades Uus-Meremaa juhtrolli äärmiselt tähtsaks.

Pariisi kliimalepe kutsub piirama üleilmset soojenemist märgatavalt alla kahe kraadi, soovitavalt 1,5 kraadi Celsiuse järgi.

Wellington on võtnud vastu seaduse Uus-Meremaal süsinikneutraalsuse saavutamiseks aastaks 2050. Uus-Meremaa põllumajandussektori kasvuhoonegaaside emissioone seadus aga ei hõlma. 

Ardern nimetas pressikonverentsil kliimasoojenemist rahvusvahelise kogukonna suurimaks väljakutseks. Ta lisas, et selle ignoreerimine oleks kuritegelik hoolimatus.

Uus-Meremaal viibib ÜRO kõrgeim ametnik kolm päeva, mille käigus kohtub ta moslemi kogukonna juhtidega Christchurchis, kus 15. märtsil tapeti mošeedes 51 usklikku. 

Guterres kavatseb külastada ka Fidži, Tuvalu ja Vanuatu saareriike. Fidžil kohtub Guterres Vaikse Ookeani Saarte Foorumi liidrite ja valitsusametnikega. Peasekretäri ringreis leiab aset enne septembris New Yorgis toimuvat ÜRO kliimakohtumist Climate Action Summit.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: