Haridusministeeriumi ametnikud kolivad ühishoonest Tõnismäele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ministeeriumite ühishoone.
Ministeeriumite ühishoone. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sügisel kolitakse kõik haridus- ja teadusministeeriumi Tallinnas töötavad ametnikud Tõnismäele endisesse justiitsministeeriumi majja. Seda, kellele pakkuda ministeeriumide ühishoones vabanevat korrust, Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) veel mõelnud pole.

Haridus- ja teadusministeerium toimetab täna kolmes majas. Minister Mailis Repsi töökabinet on Tallinnas Tõnismäe 11 ja ministeeriumi ametlik aadress Tartus Munga tänaval. Lisaks töötab hulk ametnikke Suur-Ameerika tänava superministeeriumi kaheksandal korrusel. Tõnismäe 11 ja Suur-Ameerika tänavalt plaanib ministeerium välja kolida, aga mitte sugugi kaugele. Tõnismäe 5A, maja, kus aastaid tegutses justiitsministeerium, on juba mõnda aega remondis. Ning haridusministeeriumi kantsler Mart Laidmets ütleb, et just sinna soovivad nad oma Tallinna tegemised kokku viia.

"Ühelt poolt on kindlasti väga hea kogemus Suur-Ameerika ühishoonest, kus tekib sellist sünergiat teiste ministeeriumidega aga meie jaoks on oluline, et tõepoolest, ei oleks neid asukohti mitte kolm, vaid pigem kaks. Ja et me oleks ka oma allasutustega niipalju kui võimalik, et oleks seda sisemist koostööd ja sünergiat rohkem," rääkis Laidmets.

Haridus- ja teadusministeeriumi plaan on ministeeriumiametnike kolimisest laiem. Nimelt ei jää tühjaks ka Tõnismäe 11 hoone.

"Praeguse plaaniga on nii, et SA Archimedes ja tema kvaliteediagentuur – need asutused, mis on olnud mööda linna laiali, tulevad siia. Ja koos haridus- ja teadusministeeriumiga, et sellist nooruslikku värskust ka ministeeriumi igapäevatööle anda, tulevad Noorsootöö keskus ja SA Archimedese noorte agentuur Tõnismägi 5A majja," kinnitas kantsler.

Laidmets sõnul saavad Tartus töötavad ametnikud oma kohal jätkata ning osakondade kaupa ministeeriumi Tallinnasse tagasi ei kolita.

"Sunniviisil küll mitte. Aga konkursid on juba väga pikka aega meil välja kuulutatud nii, et inimest me ei otsi ainult ühte või teise linna. See kõik sõltub sellest, kuidas inimesed ise valivad. Liikumist on nii ühele kui teisele poole ka nende seas, kes praegu töötavad."

Laidmets loodab, et kolimise endani jõutakse sügisel, aga see toob lisaülesande RKAS-ile. Ehk nn superministeerumi teise torni kaheksas korrus ootab uut üürilist. RKAS-i kommunikatsioonijuht Mariliis Sepper ütleb, et nemad selle asjaga veel ei tegele. Nimelt pole Sepperi sõnul haridus- ja teadusministeerium oma kolimissoovist veel RKAS-ile rääkinud.

Siseministeerium korrusele ära ei mahuks

Juba aastaid on kolimismõtteid mõlgutanud siseministeerium, mis praegu toimetab vanalinnas Pikal tänaval. Siseministeeriumi varade asekantsler Piret Lilleväli ütles, et päris alguses, kui ministeeriumide ühishoonet plaaniti, oli pundis ka nemad, kuid hiljem jäid nad välja. Nüüd vabaks saav korrus jääks aga siseministeeriumile kitsaks.

"Siseministeeriumi töötajate arv on oluliselt suurem ehk meil oleks päris mitut korrust seal vaja. Ja kahtlemata oleks vaja ka mõned piiratud alad teha, mis tuleks ka ümber ehitada," rääkis Lilleväli.

Samas, kolimissoovist endast siseministeerium loobunud pole, sest tänane maja on mitmes mõttes vananenud.

"Kindlasti on siseministeerium huvitatud sellest, et meil oleksid kaasaegsemad ruumid ja ruumikasutus oleks parem. Sest täna on siseministeeriumil ühe inimese kohta mõttetult palju ruumi. Ja tuleb tunnistada, et maja on ka vana ja nõuaks investeeringuid, mida meie hinnangul ei ole mõtet enam siia teha," märkis Lilleväli.

Siseministeeriumile kuulub krunt Lennusadama juures Vesilennuki 9 aadressil. Veel läinud aastal palusid nad RKAS-il sinna arhitektuurikonkurss korraldada. See jäi aga sündimata. Piret Lilleväli ütleb, et ehitusõigus on neil Lennusadamas hulga suurem, ehk väikest maja ainult siseministeeriumile ehitada, poleks sinna mõtet.

"Me peame siis kaaluma seda, kuidas üle oma valitsemisala ka asutusi kokku panna. Me peame arvestama sellega, et Pärnu maanteel, endises kommivabrikus tegutseb täna politsei- ja piirivalveamet. Ja ka nende rendilepingud lõppevad aastatel 2024-2025."

Lilleväli lisas, et kui tahta ehitada uus maja ainult siseministeeriumile, võiks raha saamiseks piisata Pika tänava hoone mahamüümisest. Aga suurem maja nõuab ka suuremat investeeringut.

"Meil siin arvutused on küll ühte ja teistpidi tehtud, aga päris ilma lisarahata ei ehita alguses. See võib küll pikema ajalise tasuvusega olla aga mingi ühekordne investeering ikkagi on vajalik."

Lisaks siseministeeriumile toimetab vanalinnas ka kultuuriministeerium. Suur-Karja tänava vanas majas toimetava ministeeriumi pressiesindaja ütles, et nemad pole superministeeriumisse kolimiseks pakkumist saanud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: