Amet külvab nädala lõpuni Eestis marutaudivaktsiini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuigi Eesti on juba üle viie aasta marutaudivaba riik, ei ole marutaud Euroopast kuhugi kadunud. Võimalike haigestumiste vältimiseks külvab veterinaar- ja toiduamet kuni selle nädala lõpuni piiriäärsetel aladel marutaudivaktsiini.

Esimene marutaudivaktsiini külvamine toimus Eestis 2005. aastal ja seda on tehtud regulaarselt kuni preaguseni. Järjepideva töö tulemusena ongi viimase kümne aasta jooksul marutaudi diagnoositud vaid mõningatel juhtudel. Alates 2013. aastast sai Eesti marutaudivabaks riigiks. Vaatamata sellele on aga marutatudi oht jätkuvalt väga suur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hoolimata kõigist pingutustest ja sellest et FAO ja WHO on pannud seljad kokku ja tahavad marutatudi tervest maailmast likvideerida, mis saab olema väga raske ülesanne, sureb marutaudi endiselt kuskil iga 80 minuti jooksul üks inimene, rääkimata miljonitest loomadest," ütles VTA metsloomade marutaudivastase vaktsineerimise projektijuht Enel Niin.

Ta rõhutas, et ka Eestis on marutaudi oht väga suur. See tuleneb ka sellest, et meie naaberriigis Venemaal, otse piiri taga on marutaudi küllaltki palju. Marutaudivaktsiini külvatakse üksnes Venemaaga piirnevatele aladele.

"Narva jõgi on hästi hea puhver, et hoida ära rebaste-kährikute liikumine. Seal on see puhver 30 kilomeetrit ja Pihkva oblastiga piirnevate aladega on see puhver 50 kilomeetrit riigipiirist," rääkis Niin.

Niini sõnul heidetakse lennukist 20 söödapala ruutkilomeetri kohta.

Kuigi keegi peaks leidma vaktsiinipala, tuleks see jätta loodusesse nii nagu see seal on.

"Kui tõesti on vaktsiinipala sattunud kohta, kus koduloom või väikelaps selle leiab, siis võtke kas salvrätt, kummikinnas ja paigutage ta sellisesse kohta, kus keegi võiks ta leida sihtotstarbeliselt," sõnas Niin.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: